İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Deve dikeni nedir ve faydaları nelerdir?

14.05.2021
27
REKLAM ALANI
Deve dikeni nedir ve faydaları nelerdir?
mor salkım

ingilizcesi “Milk Thistle” olarak geçen “deve dikeni” bir çok faydaları olan bir tohumdur. Bunların başında karaciğerle ilgili faydaları öne plana çıksa da “glutatyon” artışı ve beyin sağlığı, kan şekeri ve kolesterol dahil bir çok yönden fayda sağlamaktadır.

İş bedensel sağlık olduğunda karaciğer sağlığını es geçemeyiz. Karaciğer özellikle proteinlerin sindirimi, toksinlerin atımı, ağır metallerin uzaklaştırılması gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Bunun yanından karaciğerde buluna safra yağların sindirimi için çok önemlidir.

Deve dikenini karaciğer için bu kadar özel kılan ise “silimarin” denilen etken maddedir. Bu yazımızda tek tek bunun faydalarından bahsedeceğiz.

Deve dikeni nedir?

deve dikeni nedir

Anadolu da gördüğümüz deve dikeni, dikenli bir bitkidir ve coğrafyamızda bolca yetişmektedir. Karaciğer sağlığı için genellikle kullanılan deve dikeni:

  • Siroz
  • Sarılık
  • Hepatit
  • Safra sorunları

gibi bir çok hastalıkta destek amacıyla kullanılmıştır. Buna ek olarak kan şekeri, safra kesesi, kolesterol üzerinde potansiyel faydaları bulunmaktadır.

Deve dikenin bilinen faydaları şu şekildedir:

1- Karaciğer sağlığını destekler

karaciğer

Bahsettiğimiz “silimarin” maddesi karaciğer için onarıcı özellikler taşımaktadır. Bu madde sayesinde karaciğerde yeni hücre oluşumu desteklenir. Normalde karaciğer vücudumuzda çok büyük bir organdır ve onlarca enzimin, sindirimin ve bir çok fonksiyonun düzgün çalışmasında görev alır. Karaciğer sağlığı ne kadar iyi olursa o denli kendimizi iyi hisseder ve güçlü oluruz.

Silimarin, antioksidan görevi görerek serbest radikallerin verdiği zararlı etkileri azaltır. Serbest radikallerde azalma karaciğer üzerinde baskıyı azaltır ve hücrelerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Karaciğer fonksiyonları olduğunda deve dikeni yardımcı olsa da, tek başına yeterli değildir. Bu konuda doktorunuz dediklerine göre hamle yapmalısınız.

2- Cilt sağlığını destekler

2015 yılında yapılan bir araştırmada ciltte oluşan sorunlar için deve dikeni kullanımı fayda sağladığı görülüyor. (1) Bunun temel mantığında “glutatyon” olabilir.

Glutatyon vücudumuz için en güçlü antioksidanlar biridir. NAC yazımızda bahsettiğimiz gibi glutatyon sonucu vücut ağır metallerden, toksinlerden ve bir takım zararlı etmenlerden kendini arındırır. Glutatyon miktarı ne kadar yüksekse, o derece fayda sağlarız

Cildimiz büyük oranda toksinlere maruz kaldığı için, iyi bir antioksidan miktarı ve yüksek glutatyon cilt üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

3- Kolesterol azaltır

kandaki yağ hücreleri

Yüksek kolesterol bir çok kişi için problem olabilir. Özellikle “LDL” dediğimiz kötü kolesterolde artış ile birlikte kandaki “trigiliseritlerde” artış diyabet, karaciğer yağlanması ile birlikte kalp sorunlarına kapı açabilir.

Şekerden uzak durmak, sigarayı bırakmak ve bir takım faydalı alışkanlıklar kolesterol miktarında olumlu etkiler yaratmada yardımcıdır. Bunun yanında omega 3 tüketimi kolesterol adına faydalı olan yağ asitlerden biridir.

Ek olarak 2006 yılında yapılan bir araştırmada deve dikeni kullanan kolesterol miktarlarında azalma görülmüş.(2)

4- Zayıflamayı destekleyebilir.

kilo vermek

Zayıflamak sağlıklı bir metabolizma için kolaylıkla gerçekleştirilebilecek bir eylemdir. Toksinler, ağır metaller ve bir takım metabolik durumlar sağlıklı yağ yakma durumunu etkileyebilir.

Deve dikeni karaciğer ve kan şekeri üzerinde olumlu etkiler olduğu için kullanılabilir. Bunun yanında sağlıklı bir diyet programı ile kombine edilirse daha büyük faydalar sağlayabilir.

İnsülin direnci olan bireylerde “TIP 2” diyabet görülme riski daha fazladır. Bunun sonucu olarak şeker metabolizması bozulur ve hücreler yeterli enerjiyi kullanamaz.

Deve dikeni yan etkileri nelerdir?

Genel olarak deve dikeni güvenli bir gıda olarak görülmektedir. Bunun yanından yüksek doz alındığında 100 kişiden 1’i yan etki göstermiştir.(3)

Bunun yanında yan etkiler arasında ishal, şişkinlik ve mide bulantısı olabilir.

Hamile olanlar, emzirenler, diyabet hastaları kullanmadan önce doktora danışmalı. Bazı insanlar “Asteraceae/Compositae” bitkisine alerjisi bulunmaktadır. Bu gibi semptomlarınız varsa kullanmadan önce dikkatli olun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.