İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Ashwagandha nedir faydaları nelerdir?

REKLAM ALANI
Ashwagandha nedir faydaları nelerdir?

Ashwagandha’nın Türkçesi “Hint Ginseng” olarak da geçer. Bir çok “ginseng” türü bulunmakla birlikte bu ginseng türünün diğerlerine göre farklı faydaları bulunmaktadır.
Özellikle “fonksiyonal tıp” ile ilgilenenler tarafından sıklıkla “hint ginseng” tercih edilmektedir. Bunun temel sebebi yan etkilerinin nispeten daha tolere edilebilir olması ve daha az olmasıdır.

Ginseng türleri arasında en çok bilinenlerden biri ise “Kore ginseng” diye satılan “Panax ginseng” ürünüdür. Kore ginseng ile Hint ginseng arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar genellikle “etki” anlamında değişiklik gösterir.

Bunun dışında benzer özellikleri arasında “adaptojen” dediğimiz özellikleri dikkat geçer. Adaptojenler, organizmayı stresin verdiği fiziksel, duygusal ve ruhsal strese karşı korumaya yardımcı olur. Bir çok adaptojenin çalışma mantığı “kortizol” hormonu dediğimiz “stres” hormonu düşürerek vücudu denge haline sokmaya çalışır. Adaptojenler, beyindeki karar verme ve duygulardan sorumlu bölge olan “hipokampüs” bölgesine etki eder.

Bunun dışında ginseng türlerinin bir çoğunda “antioksidan” özelliği bulunmaktadır. Ginseng türleri genel olarak “nitrik oksit” dediğimiz kan dolaşımını arttıran mekanizmayı harekete geçirir. Bu durum hem fiziksel performansımızı arttırır, hem de besinlerin dokulara daha iyi bir şekilde ulaşmasını destekler.

Bir çok insan adaptojenleri kaygı, stres ve anksiyete için kullanmaktadır. Eğer sizde bu sebepten kullanıyorsanız “hint ginseng” yani Ashwagandha sizin için doğru bir takviye olabilir.

Ashwagandha antik bir bitkidir.

Mor salkım

Ashwagandha’nın kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Bu durumda aslında bize bilimsel faydaları dışında, deneyimler sonucu da süre gelen faydaları olduğunu gösterir. Bir çok durumda “alternatif tıp” alanında kullanımı yaygınlaşmış.

3000 yıl ve daha fazlasında Ashwagandha stresin azaltılması, enerji artışı, konsantrasyonun artışı gibi sebeplerde kullanılmış. (1)

Botanik ismi “Withania somnifera” olan Ashwagandha “Mor Salkım” olarak da adlandırılır. Kuzey afrikada ve hindistanda yetişen bu bitki içerisinde bulunan “withanolides” ediğimiz etken maddeden dolayı tümör ve enfeksiyon savaşı konusunda destek olur. (2)

Kan şekerini destekler.

kan şekeri

Bir çok araştırma Ashwagandha’nın kan şekerini düşürme etkisinden bahsetmektedir. Bunun yanında kaslarda insülin duyarlılığını arttırarak insülin duyarlılığını desteklemiştir. (3) Bu da aslında sporcular ve performans ihtiyacı olan bireylerde olumlu etki sağlamaktadır.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ise Ashwagandha’nın diyabet olanlar ve sağlıklı bireylerde kan şekerinin düşürülmesinde faydalı olduğu belirtilmiştir. (4)

Şizofren hastaların üzerinde yapılan araştırmada “açlık kan şekerleri” ölçüldüğünde, plasebo grubuna oranla gözle görülür bir azalma görülmüş. (5)

Açlık kan şekerinin iyi değerlerde olması, insülin hassasiyetinin artması hem sağlığımız üzerinde olumlu etkiler yaratacak, hem de “kilo” sorunlarımızın daha azalmasına sebebiyet verecek. Aralıklı oruç ve ketojenik diyet ile kan şekeri dengesini sağlamada adım atabiliriz. Aralıklı oruç diyeti hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Aralıklı oruç modelleri nelerdir?

Kanser karşıtı özellikleri olabilir.

kanser

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda “Vitaferin A” denilen etken maddenin kanser hücreleriyle savaşta etkin madde olduğu gözlemleniyor. “Vitaferin A” esas olarak ise Ashwagandha’da bulunmaktadır. Vitaferin A, genel olarak kanser hücreleri için “toksik” bir maddedir.

Hayvan araştırmalarında bu maddenin göğüs, kolon, beyin, akciğer ve yumurtalık kanseri türlerinde başarı sağladığı gözlemleniyor.(6)

Bunun dışında bazı araştırmalar “tümör” büyümesini engelleyebileceğini söylemektedir. Bu konuda üzerinde daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Kortizol seviyesini azaltır.

kortizol seviyesi

Stres herkesin başına gelen ve kronik hale geldiği zaman yıkıcı etkiler gösteren bir durumdur. Günlük hayatımızda stresten direk olarak kaçamayız ama stresin verdiği negatif etkileri azaltabiliriz

Kan şekeri düşük hale geldiği zaman stres hormonu adrenal bezinden salgılanır. Bunun dışında çevresel iş stresi, uykusuzluk ve bir takım faktörler stres hormonunun aşırı salınmasını sağlar. Bu gibi durumlarda Ashwagandha kullanımı aşırı salınan kortizol hormonunun dengeye girmesine yardımcı olur. (7)

Kronik stres altındaki insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda Ashwagandha kullanımının kullanmayanlara oranla %30 kortizol seviyesini düşürmüş.

Kaygı ve stresi azaltır.

kaygı duyan adam

Ashwagandha sinir sistemini regüle ederek stresin verdiği zararlı etmenlerin azaltılmasında kullanılır demiştik. Bunun yanından kaygı bozukluğu şikayeti olan insanlarda bu durumun azaltılmasında destek sağlar.

64 kişi üzerinde 60 günlük araştırmada ashwagandha kullanımının kaygı ve uykusuzluk semptomlarını %69 gibi oranda plasebo grubuna oranla azalttığı görülmüş.

Benzer bir sonuç 6 haftalık bir araştırmada da görülmüş.(8)

Depresyon semptomlarına katkı sağlar

curcumin depresyon

Anksiyete ve depresyon esasında el ele gitmektedir. Bazı araştırmalar ashwagandha kullanımın depresif semptomların azaltılmasında fayda sağladığını belirtmektedir.

64 kişi üzerinde yapılan 60 günlük bir araştırmada 600 mg ashwagandha kullanımı sonucu gözle görülür bir oranda depresif semptomlarda iyileşme görülmüş. (9)

Testosteron artışını destekler

güçartışı

Yaş ilerledikçe testosteron üzerimi azalmakta ve bu durum enerji seviyesini olumsuz etkilemektedir. Erkeklerde testosteronun düşmesi depresyon, stres, yorgunluk, düşük libido gibi sorunlara sebebiyet vermektedir.

Bunun yanından sağlıklı seviyelerdeki testosteron seviyesi yağ yakımı ve kas inşası için çok önemlidir. Yeterli testosteron olması protein sentezini arttırarak amino asitlerin kaslara ulaşmasını destekler.

Ashwagandha kullanımı sperm kalitesini ve doğurganlığı arttırdığı gibi, libido üzerinde olumlu etkilere de sahip olduğu gözlemleniyor. Stres seviyesi ile testosteron arasında bağ olduğunu unutmayın. Stres seviyesinin azalması da testosteron artışını destekliyor.

Bunun dışında Ashwagandha kullanımı kanda antioksidan miktarını da arttırıyor. Yüksek antioksidan olması bizim hücreleri zararlı toksinlerden koruyor, mitokondri üretimini arttırıyor.

Kas üretimini destekler

kaskütlesi

Kas üretimi denilirken bir “kreatin” takviyesi gibi kas kütlesi inşa etmiyor. Kas kütlesine engel olan durumları ortadan kaldırıyor. Bunların başında aşırı kortizol ve stres geliyor.

Stres seviyesi arttığında testosteron seviyesi azalır, uyku kaliteli azalır. Uyku kalitesi azaldığında ise büyüme hormonu azalır ve bingo.

Ashwagandha sorunun temel kaynağı olan stres ve kortizol denklemini çözmede yardımcı. Bunun yanından enerji miktarını arttırarak sportif faaliyete karşı motivasyonumuzu arttırıyor.

İnflamasyonu azaltır

magnezyum ve inflamasyon

Kronik inflamasyon bir çok hastalığının sebebidir. Vücut hücrelerinde meydana gelen inflamasyon yıpratıcı etkilere sahiptir. Bunların başında “diyabet”,”kanser” ve bir çok hastalık meydana gelmektedir.

Ashwagandha “CRP” dediğimiz inflamasyon değerini azaltacak vücudu destekler. 250 mg gibi dozlarda bile “CRP” oranında %36 düşüş gözlemlenmiştir. (10)

Tabi ki işiniz tek başına inflamasyonu azaltmaksa sadece ashawagandha kullanmanızı önermem. Bunun yanında sağlıklı beslenmeyi hayatınıza dahil etmeli, şeker tüketimini bırakmalı ve stres seviyesini azaltmak faydalı olabilir.

Bunlarında yanından İnflamasyon değerini düşürmek istiyorsanız “Omega 3” ve “Curcumin” faydalı olabilir.

İlginizi çekebilir: Zerdeçal nedir faydaları nelerdir?

Beyin üzerinde fayda sağlayabilir.

beyin sağlığı

Hipokampüs bölgesin stres anında en çok etkilenen beyin bölgelerinden biridir. Hipokampüs genel olarak hafıza, öğrenme ve duygu durumu ile ilişkilendirilir.

Stresli anlarda karar vermek zor olduğu gibi, duygu durumu kontrolü de zordur. Panax ginseng mesela stresli anlarda bu hipokampüs bölgesine etki ederek stresin beyinsel fonksiyonlara verdiği tahribatı azaltıyor.

Bilişsel olarak ashwagandha bir çok fayda sağlamaktadır. Hafızayı güçlendirmek ve zihinsel reaksiyon zamanını hızlandırmak için kullanılabilir.

Araştırmalarda 8 haftalık kullanımlarda hafıza üzerinde olumlu etkiler gözlemlenmiş. (11)

Görüldüğü üzere beyin sağlığına olan faydaları da bulunmaktadır.

Ashwagandha Yan Etkileri

Genel olarak güvenli gıda olsa da bazı insanlar “uykusuzluk” gibi semptomlar yaşadığını söylemektedir. Buna ek olarak kan şekerini düşürdüğü için “insülin” ilacı kullanan insanların dikkatli kullanması gerekir. Tiroit hormonu ilacı kullananlarda bu takviyeyi kullanırken dikkat etmeli.

Hamileler ve emzirenler doktor tavsiyesi olmadan bu takviyeyi kullanmamalı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.