İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Meditasyon nedir ?

REKLAM ALANI
Meditasyon nedir ?

Meditasyon nedir?

Meditasyon ve Budda

Holistik bakış açısıyla giriştiğimiz bu yolda, size bilimsel düzlemde meditasyon nedir ve faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğim. Öncelikle meditasyon böyle sıradan, sıkıcı bir eylem olarak görenlere felsefi bir taban yaratmayı düşünüyorum. Latinceden türemiş meditasyon sözcüğü batı dilinde  “derin düşünme” anlamına geldiğini bilmelisiniz.  Aslında derin düşünme, içinde bulunduğunun durum ve vaziyeti için yaptığınız farkındalık çalışması denebilir. Bir çok farklı tür, teknikleri olmasına rağmen esas mantığı “düşünen benliğin” pasif ve aktif eylemlerle yeni bakış açısı kazandırmak diyebiliriz.

Meditasyon nasıl yapılır ?

Rahat bir ortamda günde 10 dakika ile başlayarak yapılabilir.  Eğer nefes alış verişimiz çok kaotikse öncelikle belirli derin nefeslerle nefesimizi sakinleştirmeliyiz. Daha sonrasında başlangıç için kulaklığımızla kaliteli bir şekilde seçilen rehberli meditasyonlarda verilen yönergeleri uygulayabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken bir şey, denediğiniz meditasyon anlatıcısının kaliteli olmasıdır. Kaliteli bir kaynaktan meditasyon yapmak meditasyon deneyiminizi geliştirecektir. Ayrıca meditasyon için şart ve koşul yoktur. Bununla ilgili katı bir dini öge gibi aksettirmeye çalışanlar ama genel itibariyle sonuca ulaştıracak bir yönergedeysek ve mutluysak o bizim için uygundur diyebiliriz.

Yatarak meditasyon  yeni başlayan insanlar için en kolay ve en rahatlatıcı meditasyon türlerinden biridir. Yatar bir vaziyette yapılan meditasyon da imgelemek daha kolay hale gelir ve iskelet sistemimizin konforu daha iyi olur. Kaslarımız daha gevşek olur.

Meditasyonda belirli bir seviyeye geldikten sonra yatarak meditasyonu oturarak yapabilirsiniz. ifdiyeti.com’dan öğrendiğiniz bir çok diğer teknikle birlikte hem meditasyon deneyimini öne çıkarabilir,  hem de enerjinizi arttırabilirsiniz.

Meditasyon günah mı?

Spor yapmak günah mı ? Karete yapmak günah mı ? Brazilian Jiu Jitsu yapmak günah mı?

Meditasyon, gözlerimizi kapatarak ve düşüncelerin farkına varmaya, stres seviyesini azaltmaya çalışarak yaptığımız bir eylem. Neden günah olsun ki ? Sırf gözlerimizi kapatıyor ve sessiz kalıyoruz diye mi günah ?

Meditasyon yaparken ağlamak

Meditasyondan dolayı değil, ağlama ihtiyacınız olduğu için ağladınız. Meditasyon gevşemenizi  ve içinizde sakladığınız duyguyu açığa çıkarmaya yardımcı olduğu için sizi kasan düşünceler veya fiziksel stres meditasyonla eridi. Bunun sonucu ağlama deneyimi yaşamak gayet doğal.  Bu esnada şükretmek, içimizde sakladığımız duygunun ortaya çıkmasına minnet etmek ve yaşadığımız ufak katarsisten memnun kalmak gerekir.

Meditasyon sırasında korkmak

Meditasyon yaparken korkmak sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bunun bir kaç sebebi vardır. Birincisi meditasyon ile ilgili irrasyonel düşünceler. Kozmik, ruhani ve aşırıya kaçan spritüel inançlarımız. İkinci olarak kendi düşüncelerimizin farkına varmak ilk başlarda korkutucu gelebilir.

Eğer meditasyon sırasında korku hissediyorsanız imgeleme meditasyonları yapmanızı öneririm.

Meditasyon bilimsel mi ?

Kesinlikle. Bundan belki 100 yıl önce bunu söyleseydiniz kesinlikle bilimsel olmadığını direk izah ederdik. Son araştırmalar, gelişen beyin ölçüm araçları özellikle beyin dalgası ölçüm cihazları, batının doğuya ilgisi sonucu artan talepler sonucu meditasyon farkındalığı tüm dünyada git gide artmaktadır. Bilim adamları bir çok kere keşişler üzerinde araştırmalar yapmakta ve bunları araştırmaktadır. Emory Üniversitesi tarafından belirtilen açıklamalarda meditasyon yapmanın beyin için çok faydalı olabileceğini belirtiyor. Bilimse olarak meditasyonun bazı faydaları şunlardır:

 • Stresi azaltır. Kortizol hormonunu dengede tutar.
 • Beyinde Gri madde miktarını arttırabilir.
 • BDNF üretimini tetikler. Bu da yeni beyin hücresi oluşumunu tetikler.
 • Uykusuzluğa yardımcı olabilir.
 • Psikosomatik hastalıklarda yardımcı olabilir.
 • Depresyon riskini azaltabilir.
 • Şükran duygusunu arttır.

Meditasyonun bunun dışında beyin “teta” dalga seviyesini arttırdığı biliniyor. İmgeleme yeteneği ve hayal gücünün yanından, içsel disiplin oluşturmada da faydalı olabilir.

Meditasyon tehlikeli mi ?

Meditasyon esas olarak tehlikeli değil ama meditasyon ile ilgili düşündüğümüz irrasyonel düşünceler tehlikeli. Meditasyonun tehlike yaratacak bir şeyi yok.

Spor yapmak tehlikeli mi ?  Kitap okumak tehlikeli mi ?

Her şeyde olduğu gibi meditasyon yapmayı saplantı haline getirmemek ve mucize olduğuna inanmamak lazım. Bu kaygı ve stresi doğurur. Meditasyon basit bir takviye gibi düşünüp, bize uygun meditasyonu seçip günde 10 – 15 dakika ile başlamak yeterli olacaktır. Her gün meditasyon yapmak kendimize yapacağımız en iyi yatırımlardan biridir!

Meditasyon sırasında uyumak

Meditasyona başlayan insanlar başlangıçta alışık olmadığı için uyuyabilir. Bu gayet normaldir. Bazen de uykusuzluktan dolayı vücut gevşediği ilk anda kendini koy verir.  Bu gibi durumlar zamanla düzelecek ve daha az uykuya dalacaksınız.

Eğer kronik uykusuzluk varsa meditasyon şekerleme etkisi görür. Nap yapmanın faydalarını bilmek istiyorsanız lütfen yazımızı okuyun:

İlginizi çekebilir: Nap (şekerleme) nedir ? Öğlen uykusunun faydaları nelerdir ? Bilimsel açıklama

Meditasyon nasıl yapılır ve meditasyonun faydaları

Meditasyon Faydalı Mı

Meditasyon yapan yapan bireylerin EEG (Elektroensefalograf) aletiyle beyin dalgaları ölçüldüğünde gözle görülür değişiklik gözleniyor. Ama şunu unutmayın ki, bu ölçümler genelde meditasyonu daha uzun süre yapan keşişler üzerinde gerçekleşiyor. Fakat bu durum bize faydasız olduğunu mu gösterir ? Kesinlikle hayır. Yazıyı okudukça kısa süre yapanlardan bile faydalar olduğunu göreceksiniz.

1- Stresi azaltır.

Stres azalıyor

Stresin azaltılması meditasyon yapan bireylerde sıklıkla görülen bir durumdur. Bir çok araştırma bu durumu desteklemekle birlikte, meta analizdeki araştırmada bu konu ile ilgili bir yazı vardır.  Bu meta analizde belirtildiği üzere meditasyon yapanların stres oranları daha az çıkmaktadır.(1)

Bildiğimiz üzere zihinsel ve fiziksel stres  hormonu olan kortizolu arttırdığını biliyoruz. Özellikle kortizol artması sonucu enfeksiyona sebep olan kandaki “sitokin” miktarında artış meydana gelir. Bütün bu sitokinler uyku kalitemizi bozuk, anksiyete seviyemizi olumsuz etkilemekle kalmaz gün içerisinde yorgunluk ve beyin sisi oluşmasını sağlar.  Bir araştırmada 8 hafta gibi bir süre meditasyon yapan bireylerde enfeksiyona bağlı sitokinlerde azalma meydana geldiği görülmüştür. (2)

Şunu biz çok iyi biliyoruz git beyin ile bağırsaklar arasında büyük bir bağlantı var. Hatta git gide artan bir şekilde bir çok kanıt gösteriyor ki vagus sinir sistemi aracılıyla bağırsakta meydana gelen değişiklik duygumuzu etkileyebiliyor. “gut-brain axis” denilen bu olay kaygı, stres gibi durumlarda daha çok meydana çıkıyor ve “bağırsak florası sorunlarına” sebep olabiliyor. Stresin ve kaygının dolaylı yoldan sebep olduğu bir diğer hastalıktan biri ise fibromiyalji dediğimiz bir hastalık. Araştırmalar meditasyon yapmanın bu konuda yardımcı olabildiğini belirtiyor,  en azından belirli bir oranda daha rahat atlatmamızı sağlıyor. (3)

2- Kaygı ve Ansiyete kontrolü sağlar.

Meditasyon ve Sakin Adam

Günümüz toplumunda kaygı ve anksiyete pek fazla görünür vaziyette. Doğallıktan uzaklaşma, yapay besinler, fiziksel ve kimyasal stres, kötü iş koşulları ve negatif medya bizler üzerinde olumsuz etkiler oluşturabiliyor. Ekonomik sıkıntılar ve sevdiğimiz insanın kaybı gibi vakalar insanlar üzerinde kronik bir baskı oluşturuyor.  Özellikle kaygı ve anksiyete üzerinde yeterli bir koruyucu önlem alınmadığı taktirde çeşitli rahatsızlıklar meydana getirebiliyor.

1.300 kişi gibi nispi büyük bir araştırmada meditasyon yapan bireylerde kaygı oranlardan gözle görülür bir azalma meydana gelmiş. (4)

Overall, TM practice is more effective than treatment as usual and most alternative treatments, with greatest effects observed in individuals with high anxiety. More research is needed in this area, especially with high-anxiety patients, conducted under medically supervised conditions.

Araştırmada kaygı seviyesi yüksek olanlarda bu etki daha fazla görülmüş.

Bir başka araştırmada ise 8 haftalık mindfulness meditasyonu yapan kişilerde yaygın kaygı bozukluklarında ve olumlu kişisel benlik düşüncelerinde olumlu etkiler meydana gelmiştir. (5) Örnek olarak yoga yapmak hem kaygıyı azalttığı gibi hem de fiziksel zindelik sağlıyor. Bir çok insan yoga sayesinde daha sağlıklı bir bedene kavuşuyor.  Bunun yanında bir başka araştırmada ise 47 tane kronik ağrısı olan kişiler seçilip 8 haftalık bir programa dahil edilmiş. 8 haftanın bitiminde meditasyon yapan bireylerde depresyon, anksiyete ve depresyon semptomlarında iyileşme gözlemlenmiş.(6) 

Meditasyon özellikle ülkemizde stresin ve kaygının temel sebebi olan “iş kaynalı kaygı” konusunda yardımcı olduğu belirtiliyor. Yine 8 haftalık bir araştırmada iş kaynaklı oluşan kaygının azaldığı vurgulanmış. (7)

Özel olarak meditasyon stresi ve kaygıyı azaltır ama şunu unutmayalım ki hiç bir durumda “mucize ilaç” değildir. Şu bir gerçek ki denemekten fayda gelmeyeceğini araştırmalar gösteriyor.

 

3- Meditasyon ve Duygusal Üzerinde Kontrol

Meditasyon yapan kadın

Bazı türde meditasyonlar self-imge dediğimiz kişinin kendini gördüğü benlik üzerinde olumlu etki yaratabilir. Kişiler kendilerini düşünür veya kurgularken çoğu zamanlar bir “imaj” üzerinden kurgular. Kendi görüntüsünü, davranışlarını kafasında bir resim olarak görür ve kişiliği bu imaj görüntüsünden etkilenir. Meditasyon kendimizi gördüğümüz bu imajı daha iyi hale getirmek üzerine zihnimizi eğitir.  Depresyon büyük oranda kendimizi gördüğümüz bu “kişisel imgenin” güçsüzleşmesi ve olumsuz olmasıyla da bağlantılı olabilmektedir.

Ölçüm sahası nispeten büyük 3,000 kişi ve üzeri olan bir araştırmada meditasyon yapan bireylerde depresif semptomlarda ve duygusal iyilik hallerinde olumlu etkisi olmuştur. Depresyona etki miktarı tek başına yeterli olmasa da, destekleyecek ve fayda sağlayacağı belli oluyor. (8)

Şunu biliyoruz ki sitokinler depresif semptomlara yer açabiliyor. Beyinde yeni beyin hücresi oluşumunu engelleyen “BDNF” proteini üretimini zarar verdiği gibi, yüksek sitokin miktarı beyinde problemler yaratıp nörotransmitterları etkileyebiliyor. Meditasyon bu noktada fayda sağlayabiliyor. (9)

 

4- Odaklanma Üzerinde Olumlu Etkisi

meditasyon ve odaklanma

 

Herhangi bir eylemi yaparken o eylem için belirli süre vakit ayırmak beynimiz için gerçekten de faydalıdır. Günümüzde çok fazla değişkenin, çok fazla dikkat dağıtıcı durumların olduğunu göz önünde bulundurursak dikkatimiz çabucak dağılabileceğini anlayabiliriz.

Meditasyon yapmak nöronların daha iyi iletişim kurmasına ve dikkat üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Dalgınlık gibi dikkat sorunları üzerinde etkileri vardır. (10)

 

5- Bağımlılık üzerinde etki sağlayabilir.

Bağımlılık

Bağımlılık sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Hayatımızın bir döneminde herkes belirli bir şeye duygusal ve fiziksel bağlılık ihtiyacı güdebilir. Bağımlılık üzerinde “hayır” diyebilmek, Pre-frontal kortex üzerinde hakimiyet kurup iradeyi geliştirmek için meditasyonu kullanabiliriz. Bağımlılık bir şekilde bizi güçsüz olduğumuz taraftan yakalamaya çalıştığında buna “hayır” diyebilmek, bunun farkına varabilmek ve seçim yapabilmek gerçekten de istenilen bir şeydir.

Meditasyon yapmanın oluşturduğu zihinsel disiplin sayesinde bizi bağımlılık yaratan duygu, düşünce ve şeylere karşı farkındalık geliştirebiliriz. (11) Özellikle araştırmalar gösteriyor ki duyguları yönetmede yardımcı olan nöronlar meditasyon sayesinde daha aktif hale geliyor. Bu da bizim farkındalığımızı arttırıp, seçim kapasitemizi geliştiriyor. (12)
Aralıklı oruç yapmaya destek olan meditasyon, aynı zamanda kronik yemek yeme ve duygusal yemek yeme gibi durumların farkına varmamızı sağlıyor. (13)

6- Uyku kalitesini arttırıp – derin uykuyu kolaylaştırır.

Uyku Kalitesi ve Meditayon

Uyku kalitesi yapay ışıklar sonucu kaybettiğimiz ve modern dönemde git gide artan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Güzel bir uyku uyumak, dinlenmiş olmak ve derin uyku iyi hissetmek için gerekli temel koşullardan biri. Kronik uykusuzluk bir çok rahatsızlığa sebep olduğu gibi hayattan zevk almamızı engeller. Gün içerisinde yorgun, halsiz ve isteksiz hissederiz.

Bir araştırmada meditasyon yapan kişilerde insomnia durumlarında olumlu etki yarattığı gözlemlenmiş. Bir çoğumuz günümüzde uykuyu kaçırdığımız, iyi uyuyamadığımız zamanlara denk geliyoruz. Mindfulness meditasyonu uykusuzluk sonucu oluşan insomnia konusunda yardımcı olduğu araştırmada belirtilmiştir. (14)

7- Herkes Ulaşabilir, Ücretsizdir.

Meditasyon Ulaşabilir

Aklınıza meditasyon geldiğinde yüksek meblağ ayırdığımız bir organizasyon gelmesin. Meditasyon özünde ücretsiz ve herkes yapabilir. Tabi ki işin uzmanından yardım almak, seminerlere katılmak meditasyon öğrenme sürecinde fayda sağlayabilir ama zorunlu değildir. Günde 10 dakika meditasyon yapan ama istikrarlı olan birisi, ayda 1 kere seminere gidip düzensiz yapan birinden daha çok yol alır. İş iç disiplin olduğunda, para değil istek ve istikrar konuşur.

 

Meditasyon için en az 4- 8 hafta arası zaman verin

Evet. Meditasyon basitçe başlayan ve hemen etkisini gösteren bir mucize değildir. Bunun temel mantığına inanmalı, felsefi gelenekleri ve geleneksel tarafları okuyup karar vermeliyiz. Eğer meditasyon yapmak günde 10 dakika da olsa beyinsel rahatlamak için zaman ayırmaya karar verirsek bunu faydasını uzun vadede görmeyi düşünmeliyiz. Yani meditasyona başlarken sonuçları pek düşünmeden içsel disiplin oluşturmak maksadıyla bu süreci devam ettirmeliyiz.

Meditasyon için günde 10 dakika ayırmak yeterli.

Bir çok insan meditasyonun saatlerce sürmesi gerektiğini düşünür. Özellikle bu işe ilk defa başlayan biri iseniz 5 dakika durmakta bile zorlanabilirsiniz.. Yavaş adımlarla ama istikrarlı bir şekilde yapmak, hiç yapmamaktan veya bir yapıp bir yapmamaktan daha etkilidir. Gün içerisinde size uygun bir zaman diliminde her gün istikrarlı bir şekilde meditasyon yaparsanız  belli bir zaman sonra kendinize sağladığınız bu güzel alışkanlık için şükredersiniz.

Meditasyonu ek faydaları

meditasyon faydaları

Meditasyon yapmak aralıklı oruç tutmanızı kolaylaştırır.

İlginizi Çekebilir : Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler aynı zamanda gençleşiyor mu?

Meditasyon yaptığınızda daha sakinlemiş hissederiz. Bunun neticesinde “duygusal yemek yemek” daha az olur. Stres seviyeniz azalır ve aralıklı oruç sürecinde geçirdiğiniz zamanı daha verimli geçirirsiniz. Daha az stres, daha hızlı metabolizma gibi faydalar sağlayabilir. Ayrıca meditasyon yapan insanların belirli bir aşamadan sonra yeme alışkanlıklarının değiştiği belirtilmiştir. Yani meditasyon yapmak ifdiyeti.com’da öğrendiğimiz aralıklı oruç tutmayı kolaylaştırır.

 • Gri alanı arttırır. Meditasyon yapanların beyinlerinde gri alanlarında artış gözlemlenir.
 • Aralıklı oruç tutmayı veya herhangi bir diyet programına uyum olasılığı arttırır.
 • İç disiplin sağlar. Nispeten sıkıcı gözüken bir eylemi istikrarlı bir şekilde yapmak bize güç verir.
 • Kortizol yani stres hormonunu azaltır. Böylece gün içerisinde daha sakin olabiliriz.
 • Bedensel farkındalığımız artar. Vücut taraması yaptığımız meditasyon sayesinde bedenimizde gerçekleşen stresin farkına varırız.
 • Odaklanmamız artar. Meditasyon yapan insanlar 5 dakika bile olsa gün içerisinde belirli bir eylem gerçekleştirir ve zihnini adapte eder.
 • Hayal gücü artar. Özellikle imgeleme meditasyonları, bize hayal ettirerek hayal gücümüzün gelişmesine katkıda bulunur.

 

SONUÇ

Meditasyon ücretsiz bir pratiktir. Hem beyin sağlığı hem de stres seviyesi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Meditasyon yaparken bir oturuşta 1 saat yapmak yerine, yavaş yavaş günde 5 dakika bile olsa istikrarlı bir şekilde ilerlemek en önemli dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

 

Aralıklı oruç videomuzu izlemeyi unutmayın!

Etiketler:

Yorumlar
 1. Özge dedi ki:

  Meditasyon hakkında çok çeşitli bilgiler vermişsiniz, anlatım çok akıcı ve öğretici. Teşekkürler..