İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Ketojenik diyet nedir? Mucize mi, yoksa hayal mi?

REKLAM ALANI
Ketojenik diyet nedir? Mucize mi, yoksa hayal mi?

Ketojenik diyet ile ilgili bir çok eksik ve hatalı bilgi var. Bütün bunları bu yazımda irdeleyeceğim. Ketojenik diyet üzerinde mucize olduğunu söyleyenler ile birlikte ketojenik diyeti en kötü diyet seçenlerin sebeplerine bakacağız. Bu iş “ya hep ya hiç” düşüncesiyle olmayacağını bildirmek istiyorum. 

1#Ketojenik diyet nedir? Yoksa mucize mi?

ketonojik diyet

Ketojenik diyet kimine göre mucize, kimine göre popüler sıradan diyet programlarından biri. Bazı insanlar ketojenik diyet ile aralıklı orucu yağ yakımı için mucize olarak nitelendiriliyor, peki gerçek nedir ?

REKLAM ALANI

Bir çok diyet programını incelediğimiz aslında hepsi aynı klansmanda yer aldığını görmek şaşırtabilir. Hepsi belirli besinler tüket, belirli besinleri tüketme böylece yağ yakımı olur mantığıyla ilerliyor. Bu diyetlerin kaçırdıkları nokta temel referans noktası üzerinde değişiklik yapmıyor. Yani metabolik değişiklik. 

İş metabolik değişiklik olduğunda “ketonlar” hemen sıralamada öne çıkıyor.  Bahsedilen çoğu diyet programları “glikoz” temel enerji kaynağı olarak alırken ketojenik diyet “ketonları” enerji kaynağı olarak alıyor. Yani bütün vücut artık glikozu temel enerji kaynağı olarak kullanmaktan vazgeçip ketonları temel enerji kaynağı olarak kullanıyor. Buyrun size mucize. 

Diğer programlarını ve mucize zayıflama adı altında satılan vaatleri incelediğimizde, ketojenik diyetin ayrı bir yeri olduğunu görürüz. Bütün ama bütün bu diyetlerin hiç biri ketojenik diyet kadar ketonları arttırmıyor.

Neden ketonlar önemli?

ketonlar ve diyet

Ketonlar, beynimiz için alternatif besin kaynağıdır. Buna ek olarak keton miktarında artış sonucu tokluk hissimiz artar. Yağları enerji olarak kullanmak metabolizma üzerinde olumlu etkilere de sahiptir.

2#Ketojenik diyet bir mit mi?

Ketojenik diyet uzun süredir üzerinde araştırmalar yapılmış bir diyet türüdür. Her diyet programında olduğu gibi bu diyet herkese uygun değildir. Sağladığı faydalar göz önüne alındığında  belirli bir zamanda yapılabilir ama uzun süreli  ketojenik diyet, belirli yan etkilere sebebiyet verebilir.

Özellikle olimpik sporcular, antrenman ve kas kütlesini maximum seviyeye çıkarmak isteyen insanlar için en iyi diyet türüdür diyemez. Yine de, yılın belirli dönemlerinde “insülin” konusunda faydaları ve yağ yakım hızını arttırmasına yönünden ketojenik diyet tercih edilebilir.

Neden bu ketojenik diyet karşıtlığı?

ketonojik diyet

Alışılmışın dışında gerçekleştiği için insanlar bu konuda şüpheye düşebilmektedir. Ketojenik diyet, genel olarak geçerli “gıda” paradigmasına karşıt olduğu için kabul görmez. 

Gıdalarımızın büyük çoğunluğu karbonhidrat kaynaklarından geldiği için, ketojenik diyet bu konuda rakip görülebilir. Buna ek olarak bu diyet programına alışmak zor olmakla birlikte, sosyal olarak da  bizi zor duruma düşürebilir. Pilav, kurufasülye, ekmek gibi geleneksel yemeklerden uzaklaşmak birçok insan için sosyal zorluk yaratabilir.

Buna ek olarak, bazı insanlar ketojenik diyet programına çok iyi bir şekilde adapte olamamaktadır. Bu gibi durumlarda bazı bireyler “ketojenik diyet” yan etkilerini abartmaktadır. Her insan için ketojenik diyet uygun olmamakla birlikte bu durum kişiden kişiye değişmektedir.

Bu konuda emin olmak için yapabileceğiniz en iyi yöntem denemektedir. Kendinizi iyi hissediyor, enerjinizin arttığını gözlemliyorsanız ketojenik diyet programını hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Bunun yanında akılcı takviyelerle desteklemek bu diyetin daha rahat ve konforlu geçmesine olanak sağlamaktadır. Bunların başında magnezyum gelmektedir.

İlginizi çekebilir: Magnezyum nedir?

ketojenik diyet ve if

Ketojenik diyet ile birlikte aralıklı oruç birbirini desteklemektedir. Aralıklı oruç tuttuğumuzda vücudumuzdan “keton” seviyesini arttırırız. Aslına bakılırsa oruç tutmak ketonların arttırmak konusunda ketojenik diyetten daha başarılıdır. 

Eğer aralıklı oruç tutmakla ilgileniyorsanız, alttaki yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir : Aralıklı Oruç Tutmak Zor Mu?

 

Nasıl başlamalıyım ?

ketoya başlamak

Temel mantığını anlamak için basit bir şekilde başlayabilirsiniz. Bunun için hangi besinler karbonhidrat içeriyor, hangi besinler yağ içeriyor ve temel besin bilgisini derleyip toparlamalısınız.

Diyet programına başlamadan “makro” ve “mikro” besinlerin ne olduğunu ve ne kadar yağ, ne kadar karbonhidrat almanız gerektiğini araştırmalısınız.

Karbonhidrat kısıtlamasının devamlı yapıp, yapamayacağınızı araştırmalısınız.

Keto’ya alıştıkça kolaylaşacak

aralıklı oruç kolay

Vücut için ketonlar yeni bir durumdur. Zamanla ketojenik diyet sonucu artan ketonlara vücut alışacak ve bir öncekinden daha kolay bir şekilde keto adaptasyonu artacaktır. Vücut yağları enerji olarak kullanıp, hücreler ketonlarla beslendiğinde enerjiniz değişecektir.

Motivasyon eksikliğim var

diyet ve motivasyon

Motivasyon eksikliği birçok sebepten olmakla birlikte, genel amaçların belirlenmesi ve doğru bir yol haritası bu eksikliğe iyi gelecektir. Motivasyon eksikliği için öncelikle “ketojenik diyet” programında zayıflayan insanları takip etmeli, çevrenizi bu insanlardan oluşturmalı.

Bunun yanından amaçlarınızı belirledikten sonra, bu amaçlara ulaşmanın sizi nasıl hissettirdiği üzerinde durmalısınız. Zayıflamak olsun, sağlıklı olmak olsun, enerjinin artması olsun bu gibi hedeflere ulaşınca hayatınızda neler değişecek ?

Bunun yanından egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, stres seviyesini azaltmak hem genel mutluluğunuzu, hem de hayat görüşünüzü etkileyecek. 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.