İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Chroimum Picolinate nedir ve faydaları nelerdir?

REKLAM ALANI
Chroimum Picolinate nedir ve faydaları nelerdir?

Chroimum Picolinate faydaları nelerdir?

Chroimum

Chorimum picolinate Türkçesi “Krom Pikolinat”  esasında besinler yoluyla aldığımız “krom” mineralinin formudur.

Chroimum Picolinate faydaları arasında besinlerin metabolizmasını olumlu etkilemek, kan şekerine ve insülin hassasiyetine destek olmak gibi faydaları bulunmaktadır. Buna ek olarak bu “mikro” mineral “kronik ve yüksek doz” kullanımlarda bazı yan etkilere de sebebiyet verebilmektedir.

REKLAM ALANI

Chroimum picolinate nedir?

Chroimum picolinate

Krom minerali doğada birçok formda bulunmaktadır. Bu mineral aynı zamanda endüstriyel atık olarak da “toksik” olabilir. Genel tüketim anlamında ise Krom mineralinin en güvenilir formu ise gıdalarda bulunur Gıdalar yoluyla toksik tozda krom almak zordur.(1)

Krom minerali hakkında görüşler nispeten esansiyel olduğu bir mineral olduğu yani diyet yoluyla alınması şart koşulan bir mineraldir. Krom minerali “chromodulin” molekülünün bir parçasıdır ve bu molekül insülin hormonun doğru çalışması için faydalıdır.(2)

Pankreas tarafından salgılanan insülin hormonun en önemli özelliği besinleri hücrelere geçişini kolaylaştırmak,  karbonhidratların, proteinlerin ve yağların sindirimini desteklemektir.

Bunun yanından “krom” mineralinin bağırsak tarafından emilimi düşüktür. Chroimum Picolinate faydaları arasında diğer formlara oranla emilim oranı çok daha yüksektir.

Chroimum Picolinate, “krom” mineralinin “pikolinat asit” ile bağlanmasıyla elde edilir. Takviye olarak kullanımlarda “krom pikolinat” bağırsak emilimi daha yüksektir.

Kan şekerine olan faydası

Kan şekeri aleti

Sağlıklı insanlarda “insülin” hormonu düzgün bir şekilde çalışarak hücrelere gerekli besinleri gönderir. Bu hormonda bozulmalar sonucu “şeker hastalığı” başladığı zaman, insülin artık hücrelere besinleri rahatlıkla taşıyamaz.

Bazı araştırmalarda “krom pikolinat” kullanımının diyabet hastalarının kan şekeri dengesinin korunmasına olan faydaları görülmüştür.

16 haftalık bir araştırmada günde 200 μg/günlük krom kullanımının kan şekerini düşürmede ve insülin hassasiyetini arttırmada faydası bulunmaktadır.(3)

Daha büyük bir araştırmada krom minerali tüketiminin diyabete yakalanma riskini %27 azalttığı gözlemlenmiştir.

Bunun yanında diyabet rahatsızlığı olmayan obez bireyler üzerinde yapılan araştırmalarda krom mineralinin insülin hassasiyetini arttırmadığı görülmüştür.

Aynı şekilde 425 insan üzerinde yapılan araştırmada krom takviyesinin kan şekeri ve insülin üzerinde etkisi görülmemiştir.

Görüldüğü üzere araştırmalar biraz karışık olmasının yanında, bazı araştırmalar “krom” mineralinin kan şekeri üzerinde olumlu etkisi görülmektedir.

Eğer diyetinizde krom eksikliği yoksa ilave “krom” minerali takviyesi olmak belki büyük faydalar sağlamayabilir.

Açlık hissini bastırabilir.

elma ısıran kadın

Chroimum picolinate faydaları arasında kilo vermek, kan şekerini dengelemek yanında “açlığın bastırılması” gibi faydaları bulunmaktadır.

8 haftalık araştırmada 1,000  μg günlük krom kullanımın, kilo problemi olan bireylerde açlık hissini azalttığı, yemek yeme ihtiyacını baskıladığı görülmüştür. Krom mineralinin beyne olan faydaları sebebiyle bu tarz sonuç verdiği de söylenmektedir.

Başka bir araştırmada “binge-eating” dediğimiz stres sonucu yemek yemek ve depresyon sonucu aşırı yeme ihtiyacının giderilmesinde “chroimum picolinate” faydalı olabilir.

113 insan üzerinde yapılan araştırmada krom kullanımın kullanmayanlara oranla

 • Açlık
 • İştah

Kontrolünde fayda sağlığı gözlemlenmiştir.(4)

Küçük bir araştırmada ise “binge-eating” tıkarcasına yemek yemek hastalığından müzdarip insanlarda 600 ile 1,000 μg krom kullanımının, yemek yeme sıklığını azalttığı belirtilmiştir.(5)

Krom minerali ile kilo vermek mümkün mü?

kilo vermek

Besinlerin metabolizma olmasında krom mineralinin faydaları bulunmaktadır. Bunun yanından “tıkarcasına yemek yemek” ve “depresyon sonucu yemek yemek” gibi konularda krom faydası bulunmaktadır.

Sadece krom tüketimiyle kilo vermek çok olası değildir. Hiçbir takviye tek başına mucize yaratmadığı gibi kilo verme konularına bütüncül yaklaşmak çok önemlidir.

Kilo vermek için:

 • Egzersiz yapmak
 • Düşük stres seviyesi
 • Şekerden uzak durmak
 • Gerekli mineralleri almak
 • İyi uyku uyumak

Gibi birçok etmen vardır. Stres sonucu metabolizma olumsuz etkilenir ve aşırı “kortizol” bel bölgesinde yağlanmaya sebebiyet verebilir. Bunu azaltmak için geceleri derin uyku uyumalı ve stresten yönetimini iyi yapmalıyız.

İlginizi çekebilir: Derin uyku nedir?

Krom minerali bazı araştırmalarda “insülin” üzerinde olan faydaları göz önüne alındığında zayıflamaya faydalı olabilmekte birlikte, tek başına yeterli değildir.

Obez ve kilolu insanlar üzerinde yapılan araştırmada 12 ile 16 hafta boyunca krom pikolinat kullanımın 1,1 kg gibi düşük oranlarda kilo verdirdiği gözlemleniyor.

Sonuç olarak krom tek başına kilo vermede kullanılmak için yeterli bir takviye değildir.

Chroimum picolinate yan etkileri nelerdir?

Uygun dozlarda alındığında genel olarak güvenli bir gıda takviyesidir. Buna ek olarak bazı insanlar krom mineraline ilk başladıklarında uykuya dalmakta zorluk yaşayabilmektedir.  Bunun yanından şeker hastalarının kullanmadan önce doktorlarına danışmaları öneririz. Özellikle “insülin” hormonu tedavisi olanlar etkileşime gireceği için “krom takviyesi” kullanımına dikkat etmeli veya kullanmamalı.

“krom” hangi besinlerde bulunur

Başlıca krom içeren besinler şöyledir:

 • Brokoli
 • Peynir
 • Elma
 • Muz
 • Sığır eti
 • Baharatlar
 • Brewer’s yeast

Krom eksikliğinde neler görülür?

1960 yıllarında başında hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda krom eksikliği “kan şekeri dengesizliği” gibi semptomlara sebebiyet vermektedir.

Aşırı doz krom alımında ne olur?

Krom mineralinin aşırı dozu hakkında bir araştırma olmamakla birlikte, yüksek dozlarda bazı yan etkileri bulunmaktadır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.