İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

NAP (şekerleme) nedir? Öğlen uykusunun faydaları nelerdir ?

REKLAM ALANI
NAP (şekerleme) nedir? Öğlen uykusunun faydaları nelerdir ?

Ufak bir istirahat veya  yemek sonrası hafif bir kestirme. Öğlen uykusu ve şekerleme yapmak olarak da bir çok farklı kelimeleri kendinde barındıran ve yeni yöntem batınında dikkatini çekmiş durumda.

Kimileri ise “siesta” diyor, kimileri “nap” diyor, kimileri şekerleme diyor. Ne dersek diyelim eski geleneksel yöntemlerle yapılan bir çok şey yavaş yavaş bilim tarafından doğrulanmaya başlıyor.  Mesela oruç tutmak geleneksel yöntemlerde veya dini sebeplerden insanlar tarafından yüzyıllarca yapılmasına karşın otofaji ve bir çok yönden faydaları daha yeni yeni gün yüzüne çıkmış bulunmakta. Otofajinin faydalarını bilmeyenler

İlginizi çekebilir: Otofaji hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Mesela geleneksel olarak şükür etmek insanların mutluluk katsayısını arttırdığını bir çok araştırmada gösteriyor. Geleneksel olarak duyduğumuz bir çok alışkanlık yavaş yavaş bilimsel yönlerden kanıtlanmaya başladı.

NAP nedir?

nap faydaları

Kısa süreli uyku olarak çevirebiliriz. Genellikle  kısa uykunun bir çok insan faydasını görse de , eğer çok uzatılırsa gece uyku kalitesini etkileyebilir. Uygun süreyi tutturursak nap bize gün içerisinde çok fayda sağlayabilir.

NAP türleri nelerdir?

  • Onarım için : Mesela 4-5 saat uyuduk ve uykumuzu alamadım. Gün içerisinde ufak bir şekerleme yaparak( uzun olmamak kaydıyla) eski enerjimize geri dönüyoruz
  • Duygu durumu için: Buradaki amaç gün içerisinde kendimizi daha iyi hissetmek ve duygu kalitemizi arttırmaktır.
  • Zorunlu:  Herhangi bir hastalık durumunda yapmamız gereken çeşittir. İyileşebilmek ve onarım için faydalı olabilir. Yoğun egzersiz durumlarındaki dinlenmeler buna dahildir.

Ne kadar süre boyunca “Nap” yapmalıyım?

nap ve sağlık

insanların uyku aşamalarına girme süreleri değişiklik gösterebilir. Araştırmacılar 5 dakikalık NAP yapmanın çok kısa bir süre olduğunu ve  30 dakika üzerinin ise derin uykuya girmeye faydalı olabileceğini söylüyor. Düşük beyin dalgası (DELTA) sonucu uzun süre nap yapmak faydalı olsa da, aşırı abartılması durumunda gece uykusuzluk yaratabilir.

NAP yapmak gerçekten faydalı mı?

Nap yapmak faydalıdır ama bir çok faktöre bağlıdır. Sabah iyi bir uykudan uyandığımızda uykuya doyma noktamız yüksekte başlıyor. Hava karardıkça yavaş yavaş uyku ihtiyacımız ve arzumu artıyor.

Nap yapmak bu esnada biriken uyku ihtiyacının giderilmesi sonucu işte veya yaptığımız herhangi bir şeyde verimliliğimizi arttırıyor. Daha tetikte oluyoruz ve enerjimiz artıyor.

  • Uykusuzluk ihtiyacımızı karşılıyor (1)
  • Öğrenme kapasitemizi arttırıyor. (2)
  • Duygu durumunu destekliyor (3)

nap

Özellikle NAP yapmak sürücüler için çok önemlidir. Uykusuzluk sebepli araç kazaları sıklıkla karşılaşıyor. Hatta trafik kazaların bir çoğu sürücülerin yeterli uyku alamamasından kaynaklı meydana geliyor. İyi bir uyku uyumak olası kazaları önlemek için çok önemlidir. Herhangi bir uzun geziye çıkmadan önce 20 dakikada bile olsa NAP yapmak bize fayda sağlayabilir.

Peki öğlen uykusunun faydaları nelerdir?

Öğlen saatlerinde nap yapmak bize ne gibi faydalar sağlar?

şekerleme

  • Araştırmacılar  öğlen şekerlemesi yapan kişilerde bilişsel skorlarda daha yüksek skor aldıklarını gözlemliyorlar.
  • Öğlen uykusu için en iyi süre 1 ile 3 arası deniliyor.
  • Bir çok araştırma nap yapmanın her yaştan insana fayda sağlayabileceğini belirtiyor.

Araştırmada öğlen uykusu yapan yaşlı bireylerin bilişsel fonksiyonlarında gelişme gözlemlemiş. Bu kişiler üzerinde yapılan puanlamada nap yapanlar daha yüksek skor almış. (4)

“İdeal olarak nap süreleri 1 ile 3 arası olmalıdır ve 10 ile 30 dakika arası değişmelidir.” deniliyor. Daha uzun nap sürelerinde özellikle 30 dakika ve üzeri öğrenme üzerinde yetkinlikler daha çok artıyor. Kısa süreli hafızdan Hipokampüs bölgesine daha çok bilgi aktarılıyor.  Ama dediğimiz gibi 30 dakika ve üzeri uyku gece uykusunu bölebilir.

nap ve nerji

SONUÇ:

Özellikle kısa  nap süreleri gerçekten fayda sağlayabilirler. Uykunuzu alamadığınız günlerde 20 dakikalık nap yapmanın kimseye zararı olacağınız sanmıyoruz. Ayrıca nap yapmak stres hormonunun verdiği tahribatı gidermeye destek olur.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.