İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Selenyumun faydaları nelerdir?

REKLAM ALANI
Selenyumun faydaları nelerdir?

Selenyum faydalarını hakkında bilgi sahibi olmanız için güzel bir yazı derledik. Selenyum “esansiyal mineral” olarak adlandırılan bir mineral türüdür ve vücudumuz için birçok işlevsel faydası bulunmaktadır.

Selenyum genel olarak “Tiroit bezi” ve vücut metabolizmasına katkısıyla da bilinir.

“Selenyum nedir?” ve “Selenyum faydaları nelerdir” sorularına yanıt bulmak istiyorsanız yazımızı okumanızı öneririz.

REKLAM ALANI

Selenyum hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise “mikro mineral” kategorisinde olduğudur. Aynı “krom” minerali gibi, nispeten eser miktarda vücudumuzun ihtiyacı olmakla birlikte selenyum eksikliğinde bedenimizde sıkıntılar çıkabilir. Makro mineraller “Sodyum, potasyum,Kalsiyum, Magnezyum vb” nispeten daha yüksek dozlarda ihtiyaç duyulurken mikro minerallere vücudumuz eser miktarda ihtiyacı vardır.

1 – Selenyum antioksidan görevi görür.

kanser önleyici gıdalar

Antioksidanlar, hücrelerin hasar görmesini engelleyerek daha sağlıklı fiziksel yapıya sahip olmamızı destekler. Günümüzde hava kirliliği, toksinler, işlenmiş gıdalar, katkı maddeleri hücrelerimize ve bedenimize zarar vermektedir. Bu zararlar sonucu “oksitatif stres” artar ve hastalıklar meydana gelir.

Yüksek “oksitatif stres” sonucu hücrelerimiz hasar görür ve sonuç olarak:

 • Kalp hastalığı
 • Alzheimer’s
 • Kanser
 • Yaşlanma
 • Bağışıklık sisteminde azalma

Gibi problemler oluşabilir. Selenyumun faydaları arasında “antioksidan” görevi görmesi bulunmaktadır.

Antioksidanlar hücrelerimize verilen bu hasarın azaltılmasında önemli ölçüde görev görür. Yüksek antioksidan miktarı aynı zamanda daha genç ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olur.

Selenyum oksitatif stresin azaltılmasında ve serbest radikallerin kontrol altına alınmasında destek sağlamaktadır.(1)

Selenyumun faydaları arasında serbest radikalleri “nötr” hali getirmek vardır. Serbest radikallerde azalma hücrelerin ömrünü uzatıp daha genç görünmemizi, sağlıklı ve enerjik olmamızı sağlar.

2 – Kanser riskini azaltır.

kanser-hucresi

Selenyum serbest radikallerin azaltılmasına olan faydaları sayesinde “kanser” riskini azaltılmasında fayda sağlayabilir.

Çevresel toksinler ve “DNA” hasarı kanserin başlıca sebeplerinden biridir. Selenyum bağışıklık sistemini destekleyerek kanser hücrelerinin yok edilmesini destekler. Sağlıklı bir beden her gün düzenli olarak kanserli hücreleri tarar ve yok eder. Selenyum bu konuda vücudumuza yardımcı olabilir. (2)

69 kişilik bir araştırmada 350.000 insan üzerinde yapılmış ve kanlarında yüksek selenyum bulunan insanların göğüs, akciğer, kolon, ve prostat kanseri riskine yakalanma riskinin daha az olduğu gözlemlenmiş.(3)

Bu etkiler selenyumun takviye olarak değil, diyet yoluyla alındığında ortaya çıkıyor. Özellikle selenyum içeriği yüksek besinler faydalar sağlayabilir.

Bunun dışında selenyumun radyasyon terapisinin verdiği yan etkilerin azaltılmasında faydalı olduğu gözlemleniyor.

Bir araştırmada kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyasyon yan etkilerini azaltıp, hayat kalitesini yükselttiği belirtiliyor.(4)

3 – Kalp hastalığı riskini azaltır

omega 3 kalp sağlığı

Kalp hastalığı günümüzde sıklıkla görülür hale geldi. Kalp hastalığının birçok sebebi olmakla birlikte “selenyum eksikliği” genel olarak kalp krizine yakalanma riskini arttırıyor. Diyetimizde selenyum eksikliği yaşamamak için selenyum yüksek besinler tüketmeliyiz.

Bunun yanında selenyum takviyesi kullanımın C-reactive Protein (CRP) dediğimiz “inflamasyon” başlatan market değerini azalttığı görülüyor. Buna ek olarak selenyumun “glutatyon” üretimini arttırıyor.

Yüksek selenyumlu beslenmek damarlarda tıkanma riskini tetikleyen plakların birikimi de azaltıyor.

4 – Mental sağlığa faydalıdır.

beyinsağlığı

Tiroit bezi düzgün çalışmadığında yorgun ve depresif hissedebiliriz. Selenyum tiroit bezi için faydalıdır böylece sağlıklı tiroit bezi beyin sağlığını olumlu etkiler.

Alzheimer’s hastalarının kanlarında düşük “selenyum” minerali bulunmuştur.  Yüksek selenyumlu beslenmek uzun sürede Alzheimer’s hastalığına yakalanma riskini azaltır. Buna ek olarak sadece selenyum değil, beyin sağlığı için olmazsa olmaz “omega 3” tüketmek çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Omega 3 faydaları nelerdir?

5 – Tiroit sağlığı için selenyum

Tiroit bezi bedenimiz için çok önemli hormon üretim yeridir.  Tiroit için gerekli olan başlıca besinler:

 • İyot
 • Tirozin
 • Selenyum
 • Protein

Selenyum tüketimi aynı “iyot” gibi tiroit sağlığına faydaları bulunmaktadır.  Sağlıklı tiroit bezi aynı zamanda vücudun metabolizmanın düzenlenmesinde büyük önem taşır.

Selenyum eksikliğinde “Hashimato hastalığı” denilen bağışıklık sisteminin tiroit bezine saldırması sonucu oluşan “otoimmün” hastalığı sebep olabilir.

6 – Bağışıklık sistemini destekler

bağışıklık

Bağışıklık sistemi virüsler, bakteriler ve patojenlerle savaşmak için büyük çaba harcar. Selenyum faydaları arasında bağışıklık sistemini destekleyip serbest radikallerin azaltılmasını sağlar.

Araştırmalar kanda selenyum artışının bağışıklık yanıtını arttırdığını gözlemlemişlerdir.  Selenyum eksikliği bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını engeller.

Bağışıklık sistemi için çinko, C vitamini ve D vitamini ile birlikte Selenyum minerali büyük iş birliği yapar.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bunun yanından selenyum takviyesinin grip, tüberküloz ve Hepatit C hastalıkları olan insanların bağışıklık sistemini arttırdığı gözlemlenmiyor.

Selenyum içeren besinler nelerdir?

selenyum

Birçok besin doğal olarak selenyum içermektedir. Bunlardan bazıları

 • İstiridye
 • Brezilya Cevizi
 • Yumurta
 • Sardalya
 • Ay çekirdeği
 • Tavuk göğsü
 • Şitaki Mantarı

Çeşitli diyet kaynaklarından belirli oranlarda doğal selenyum almak sağlığımız için en iyi yöntem olabilir.

Selenyum fazlalığı zararları

Aşırı miktarda selenyum almak “toksik” etkiler yaratabilir. Genel olarak güvenli bir mineral olsa da günlük “400 mcg” aşmamak gerekiyor.

Aşırı miktarda Brezilya cevizi tüketmek selenyum toksisite arttırdığı görülüyor.

Selenyum fazlalığı belirtileri:

 • Saç dökülmesi
 • Sersemlik
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • Kas ağrıları

Selenyum takviyelerini tüketirken yüksek dozlarda ve sürekli almamaya özen göstermek akıllıca olur.

Selenyum bağışıklık sistemi, tiroit, kanser gibi faydaları bulunmaktadır. “Mikro mineral” klasmanında olduğu için tüketirken eser miktarda almak önemlidir. Selenyum tüketiminde diyette eksikliğimiz varsa, diyetimize bir miktar selenyum ekleyerek bu konuda vücudumuzu destekleyebiliriz.

Selenyum kimler almamalı ?

Ülkemizde kanda eser mineral ölçümü çok sık yapılmasa da, merak eden insanlar için kanda selenyum miktarı “122 µg/L or yüksek”  olan insanlar selenyum almamalı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.