İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Kuersetin nedir faydaları nelerdir?

REKLAM ALANI
Kuersetin nedir faydaları nelerdir?

Querçetin nedir faydaları nelerdir?sda

kuersetin

Quercetin ( kuersetin) besinlerde doğal olarak bulunan bir pigmenttir. Kuersetin içeren besinler:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Tahıllar

da bulunmakla birlikte, bu antioksidan diyetle birlikte bolca aldığımız antioksidan kategorisindedir. Yüksek antioksidanlı beslenmenin faydaları arasında:

REKLAM ALANI
 • İnflamasyon
 • Alerji semptomları
 • Kan basıncı

Gibi faydaları bulunmaktadır.

Bu yazımızda Querçetin ( Kuerçetin) faydalarından bahsedeceğiz. Bunun yanında “Kuercetin nedir?”, “Kuercetin yan etkileri nelerdir” gibi konuları da irdeleyeceğiz.

Kuersetin ( Quercetin ) nedir ?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi “kuersetin” bir flavonoidlere ait  pigmentir.

 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Çay
 • Şarap
 • Orman meyveleri
 • Brokoli
 • Domates
 • Elma

Dahil olmak üzere birçok besinde bulunmaktadır.  Yüksek sağlıklı yararlarının yanından kalp hastalığı riskinin azaltılması, kanser ve beyin hastalıklarının azaltılması gibi faydaları bulunmaktadır.(1)

Yüksek “flavonoids” tüketimi ayrıca kan dolaşımı üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Bunun yanında  “Kuersetin” gibi flavonoidsler vücutta antioksidan görevi yaparak vücudu serbest radikallerin verdiği zararlı etkilerden korur.(2)

Antioksidanlar, serbest radikallerin verdiği yıkıcı etkileri azaltarak hücreleri korurlar.  Eğer serbest radikallerde kronik artık olursa ve yeterli antioksidan yoksa vücudumuz zarar görür akabinde hücre ölümü başlar.

“Kronik inflamasyon” sonucu artan serbest radikallerde aynı şekilde diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi birtakım hastalıklar meydana getirir.

Kuersetinin faydaları arasında bu zararlı serbest radikallerin azaltılması vardır. Günlük ortalama insan 10 ile 100 mg arası gıdalardan “kuersetin” tüketmektedir.

Aynı zamanda son zamanlardaki araştırmalar “Kuercetin faydaları” arasında “ACE” reseptörüne bağlanması sayesinde virüslerin insan hücresine girişini engellenmesinde yardımcı olduğu şeklindedir.

Serbest Radikallere sebep olan faktörler nelerdir?

Gıda takviyeleri

Serbest radikallerde “istemli” veya “istemsiz” şekilde birçok farklı sebepten oluşmaktadır. Yaşlanma, serbest radikallerin artışıyla doğru orantılı olmakla birlikte çevresel toksinler serbest radikallerde artış meydana getirir. Çevresel toksinler.

 • Sigara dumanı
 • Çevre kirliliği
 • Radyasyon
 • Kimyasal toksinler
 • Otomobil Gazları

Antioksidanlar, bu zararlı toksinlerin hücrelere verdiği hasarların azaltılmasında kullanılır. Başlıca antioksidan kaynakları arasında C vitamini, E vitamini ve A vitamini bulunmaktadır.

Organik besinlerden aldığımız C vitamini emilimi ve biyolojik yararı yüksek olmakla birlikte “doz” anlamında bazı spesifik hastalıklarda eksik kalabilir. Bunun için dışarıdan “C ” vitamini tüketmeye karar verdiyseniz “Ester-C” veyahut “Lipozamal C” tüketimini mantıklı olabilir. Daha fazla bilgi için yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Lipozamal C vitamini nedir?

Kuersetin inflamasyonu azaltır

magnezyum ve inflamasyon

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada “Kuersetin” kullanımın akut ve kronik inflamasyonu azalttığı görülmüştür. (3)

Bunun yanında sporcu atletler üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise “kuersetin” kullanımın benzer etkiler yarattığı görülmüştür.

Kanser riskini azaltabilir

kanser-hucresi

“Kronik inflamasyon” başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartır. Kuersetin faydaları arasında “anti kanser” özellikleri görülmekle birlikte “tümörlerin” büyümesini engellemeye yardımcı olur.

“Flavonoidler” sadece kanser riskini azaltmakla kalmaz birçok hastalığın önlenmesinde öncü nitelikle bulunur.

Kan dolaşımını arttırmak dışında duygu durumunun düzeltilmesi ve daha birçok faydası bulunmaktadır.

Kuersetin faydaları arasında “prostat kanseri” riskinin azaltılması bulunmaktadır. (5)

Kuersetin aynı zamanda:

 • Kolon
 • İdrar yolu
 • Yumurtalık
 • Adrenalin
 • Göğüs
 • Karaciğer

Kanser hücrelerinde savaşta öncü nitelikte bulunur.

Kuersetin kanser hücrelerinin oluşumunun engellenmesi ve hücre sağlığını desteklemek konusunda başarılı sonuçlar göstermiştir. İnsanlar üzerinde araştırma sayısı arttıkça kuersetinin kanser üzerinde faydaları hakkında daha doğru bilgilere ulaşabileceğiz.

Aynı kuersetin etkinliğinde olduğu gibi “zerdeçal” bitkisinin içerisinde bulunan “curcumin” birçok yönden kanser ve kronik hastalıklara faydası bulunan bir bitkidir.

İlginizi çekebilir: Zerdeçal faydaları nelerdir?

Kuersetinin beyin sağlığına olan faydası

beyin sağlığı

Kuersetinin faydaları arasında beyin sağlığını desteklemesi bulunmaktadır.  Beyin sağlığını olumsuz etkileyen kronik inflamasyon,  Alzheimer’s ve bunama gibi birçok hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Alzheimer’s hastalığına sahip fareler üzerinde yapılan araştırmada 3 ay boyunca 2 günde 1 “kuersetin takviyesi” kullanımın öğrenme skorunda olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmiştir.

Beyin sağlığını geliştirmek istiyorsanız diyetimizde yeterli miktarda “Omega 3” yağ asitleri tükettiğimizden emin olmalıyız. Beynimizin “Hipokampüs” bölgesi dediğimiz bölgede “hafıza” ve “öğrenme” ile ilişkili hücreler ve sinirler vardır. Omega 3 yağ asitlerinden biri olan “DHA” yağ asidi “hipokampüs” bölgesini etkileyerek hafıza üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

İlginizi çekebilir: Omega 3 nedir faydaları nelerdir?

Kuersetin alerjiye iyi gelebilir.

Kusmak isteyen hamile kadın

Kuersetin alerjik reaksiyonların azaltılmasında yardımcı olabilir.

Denek hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada “fıstık” tüketiminin verdiği alerjik reaksiyonlarda azalma meydana geliyor.(6)

Kuersetin takviyesi kullanımın “histamin” salınımını sağlayan enzimi baskılamada etkili olduğu belirtiliyor.

Kuersetinin alerjiye olan faydası hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Kuersetin zararları

Besinler yoluyla “kuersetin” tüketimi güvenli olmakla birlikte gıda takviyesi formunda yüksek dozlarda alındığında bir takım yan etkilere sahiptir. Kuersetinin yan etkileri arasında:

 • Baş ağrısı
 • Sersemlik ve karıncalanma

Bu yan etkiler “gıda takviyesi” formunda alındığında görülür.

Quercetin( Kuersetin) günlük kullanım dozu

Kuersetin takviyeleri birçok farklı durumda farklı dozlarda kullanılmaktadır.

Genel olarak 400-500 mg arası 3 defa kullanımı

Prostat için: 500 mg günde 2 defa kullanımı

Önerilen dozdur.

Quercetin takviyesi aynı zamanda “resvatrol” ve “kateşinler” ( Yeşil çayda bulunan etken maddeler ) ile sinerjik etki yaratıyor.

En iyi formda Quercetin ( Kuersetin ) takviyesi hangisidir ?

“Aglycone form” kuersetin kullanımı emilim yönünden en etkilisidir. İnflamasyon azaltmak konusunda en etkili doz olarak “500mg” kullanılmış ve bu formun biyolojik yararı nispeten yüksektir. (7)

Kuersetin hangi meyvede var

Kuersetin meyve olarak:

 • Orman meyveleri
 • Üzüm
 • Elma
 • Yaban mersini

Özellikle yaban mersininde bulunan antioksidanlar beyin sağlığı içinde faydalıdır.

Kuersetin yaşlılık karşıtı olabilir.

Yaşlanma süresi hücrelerimizdeki “telomerler” ile ilişkilidir. Aynı zamanda vücudumuzda hücrelerimiz ne kadar az tahribat alırsa o derece sağlıklıyız diyebiliriz.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda kuersetin faydaları arasında  yaşlanma sürecini yavaşlatmak gibi faydaları görülmüş.

Bu konu üzerinde insan araştırması olmadığı için araştırma boyutu çok ciddi değildir.(8)

Kan şekerini düzenlemede etkili olabilir.

Kan şekeri dengesinin sağlanamaması “şeker hastalığı” dediğimiz hastalığın başlıca sebeplerinden biridir. Aşırı yüksek kan şekeri bel bölgesinde yağlanma ve obezite gibi hastalıklara sebebiyet verdiği gibi, yüksek kan şekeri vücuttan “magnezyum”  “potasyum”,” “krom” gibi minerallerin uzaklaşmasına sebebiyet verir.

İnsanlar ve hayvan denekleri üzerinde yapılan araştırmalarda “kuersetin” kullanımın açlık kan şekerinde düşme gibi faydalar sağlığı görülmüştür.

Kan şekerinin düzenlenmesinde faydalı olabilecek bir diğer mineral ise “krom” mineralidir.(9)

İlginizi çekebilir: Krom pikolinat nedir faydaları nelerdir?

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.