İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Krill yağı ne işe yarar ? Krill oil nedir ?

REKLAM ALANI
Krill yağı ne işe yarar ? Krill oil nedir ?
Krill oil diye adlandırılan Krill yağı kapsülleri artan bir market payı olan bir takviye haline geldi.  Krill yağının kapsülleri artık balık yağına alternatif olabileceği söyleniyor.  Krill yağlarında aynı balık yağlarında olduğu docosahexaenoic acid (DHA) and eicosapentaenoic acid (EPA)  bulunmaktadır. Bunların yanında ekstralarda ilave besinler ögelerde vardır.

Krill canlısı nedir ?

Kriller

Krill doğada Antartika da bulunan karidese benzeyen ufak bir deniz canlısıdır. Bu canlı doğada çok hızlı şekilde ürer ve bundan elde edilen yağ insan vücudu için çok yararlıdır.

Krill yağı ne işe yarar ?

 

Krill oil

Krill yağı bir çok amaçla kullanılıyor. Bunlar:

  • Omega 3 miktarının yükseltilmesinden,
  • HDL miktarında artışa,
  • aynı zamanda anti inflamatuar özellikleriyle dikkatimizi çekiyor.

Krill yağı zayıflatır mı?

zayıflatmak

Krill oil zayıflamak için kullanılmasa da dolaylı yoldan fayda sağlayabilir. Bu faydaları arasında zayıflamak bulunmasa da, kilo almamıza sebep olan ve metabolizmamızı etkileyen negatif etmenlere karşı korur.

Krill yağı faydaları nelerdir ?

Krill yağı

Bu yazımızda krill yağının bilimsel faydalarından bahsedeceğiz. Balık yağı ile krill yağı arasındaki rekabet var ama aslında ikisinin avantajlı, dezavantajlı alanları var.
Diyette EPA ve DHA miktarını yeteri şekilde alamıyorsak takviye olarak kullanmak faydalı olabilir.
Krill yağının balık yağına göre daha iyi tercih olduğu gibi iddialar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
 krill yağının faydalarına geçelim

1- Sağlıklı yağ kaynağıdır.

sağlıklı yağlar

Daha önceki yazımızı okuyanlar sağlıklı yağ tüketiminin bize ne kadar avantaj getirdiğini öğrendi. Vücudumuzda tüm metabolik süreçleri geliştirebilmek, hücrelerde yeterli besinler öğelerin aktarımını sağlamak, hormonların gelişmesini sağlamak, beyin sağlığı ve daha bir çok şey sağlıklı yağlar sayesinde gerçekleşir.

Krill yağının balık yağına göre en büyük avantaji sindirim açısından daha kolay formda olmasıdır. Balık yağı nispeten hücrelere geçiş esnasında bir takım EPA ve DHA değerlerini kaybedebilirken, krill yağının kayıpları daha azdır..  (1)

Krill yağı fiyat olarak daha yüksek olmasının bir nedeni de fosfolipit formunda olması ve hücrelere geçişinin daha kolay olmasıdır. Fosfolipit formundan dolayı krill yağları kanda daha iyi sindirilir. (2)

Fosfolipit nedir?

Proteinlerle birlikte hücre zarının yapısına katılarak gerekli yapıyı oluşturur. Krill yağındaki fosfolipitler yapı hücrelerle daha uyumlu hareket eder.

Ayrıca krilleri çıkartırken daha yüksek teknoloji kullanılır ve daha yeni bir alandır.

Bazı araştırmalar kandaki omega 3 miktarını yükseltme konusunda krill yağının çok daha avantajlı olduğunu tespit etmiştir. Bu tarz bir farklılığın olmasının sebeplerinden bazıları da farklı formlarda omega 3’lerin farklı etkiler yaratabilmesinden dolayı olabilir. (3)

Bir başka araştırmada ise balık yağı ile krill yağının benzer oranlarda omega 3 miktarını yükselttikleri görülmüştür. (4)

Krill yağı sağlıklı bir yağ kaynağı olarak öne çıkıyor. Ayrıca bazı sindirim problemleri olan insanlar için alternatif bir kaynak olabilir. Fakat yüksek doz balık yağındaki omega 3 üzerinde yapılan araştırmalar daha fazla olduğunu unutmayın.

 

2- Anti inflamatuar özellikleri

Anti inflamatuar özellik denilince aklıma ilk başta hep zerdeçal ve balık yağı gelir. Bu iki besin gerçekten anti inflamatuar özellikleri ile dikkat çekmektedir. Zerdeçal hakkında bilgi sahibi değilseniz lütfen yazımıza göz atınız:

İlginizi çekebilir: Zerdeçalın faydası nelerdir

iş anti inflamatuar özelliklere geldiğinde bir diğer önemli takviyelerden biri de krill yağıdır. Krill yağı belki de sıradan balık yağına oranla anti inflamatuar özelliği bakımından daha güçlüdür. Bunun sebebi krill yağının hem sindirim açısından daha kolay olması, hem de astaksantin gibi doğal antioksidan içermesi.

Zaten bir çok araştırma krill yağının inflamatuar özellikleri üzerinde yapılmıştır. Ayrıca bir araştırmada krill yağının bağırsakta inflamatuar etkiler yaratan zararlı bakterilerin sayısının azalmasında faydalı olabileceğini tespit etmiştirler. (5)

25 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada 1.000 mg krill yağı kullanımının inflamatuar göstergelerde 2.000mg omega 3 ile benzer etkiler gösterdiği belirtilmiştir.  (6) 

Kronik inflamatuar sahip bireylerde yapılan araştırmalarda ise krill yağı kullanımının %30 oranında değerlerinde fayda gözlemlemişlerdir. Hem de 1 aylık kısa bir sürede!

Araştırmalar krill yağının potansiyel olarak anti inflamatuar özellikleri olduğu yönünde bizi destekliyor.

3- Diz ve eklem ağrıları için

Diz ağrısı

Diz ve eklem ağrıları hepimizin sıklıkla karşılaştığı istenmeyen bir durumdur. Kronik şekilde oluşan bu ağrı uzun vadede işlevsel sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Diz ağrılarındaki en temel sebeplerden beri inflamatuar göstergelerde artıştır.  Krill yağı bu göstergelerin azaltılmasında bize fayda sağlayabilir. Bunun yanında kolajen kullanımı diz ve eklem ağrıları konusunda destek olabilir. Kolajen hakkında bilginiz yoksa lütfen yazımızı okuyun

İlginizi çekebilir: Kolajen nedir kolajenin bilinen 6 faydası ?

Araştırmalar eklemlerde kireçlenmeye neticesinde sıkıntılar yaşıyorsanız krill yağının bu konuda faydalı olabileceğini, en azından inflamatuar göstergeleri azaltabileceği görülüyor. (7)

Bunun yanında 50 kişilik ufak bir araştırmada krill yağı kullanımının dinlenirken ve ayakta kronik orta-hafif diz ağrıları gözle görülür bir şekilde azalttığı belirtiliyor. Bunun yanında hareket kabiliyetinde bir artış gözlemleniyor. (8)
Özellikle benzeri bir araştırma sıçanlar üzerinde yapılıyor ve diz bölgelerinde inflamatuar göstergelerde azalma gibi etkiler gözlemleniyor. (9)

4- Kalp sağlığına fayda sağlayabilir

omega 3 ve epa

 

Omega 3 yağlarının kalp sağlığına ne kadar yararlı olduğunu bilmeyenler yok. Omega 3 tüketiminin faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz öncelikle yazımızı okumanızı öneririm:

İlginizi çekebilir: Omega 3 tüketiminin faydaları

EPA ve DHA kalp sağlığımız için yararlı takviyelerin başında geliyor. Balık yağı üzerinde yapılan araştırmalar daha fazla olsa da krill yağının kalp sağlığı  ve damarlar üzerinde benzer yararları olabileceğini savunuyor. (10)
Bunun yanında karaciğer yağlanmasına sebebiyet veren, kandaki fazla Trigiliseritlerin düşürülmesinde krill yağının faydalı olabileceği belirtiliyor.

Hatta bir araştırmada omega 3 ile krill yağını karşılaştırmışlar ve sadece krill yağının HDL miktarında artış sağladığını gözlemlemişler. Tabi ki bu araştırma bir şeyleri kanıtlar nitelikte olmasa da bazı insanlarda krill yağı HDL arttırmak konusunda daha başarılı olabilir.

Birde yeni bir araştırma krill yağının LDL düşürmede ve HDL arttırmada daha etkili olduğu belirtiliyor. (11)

Yüksek LDL miktarı kalp için azarlı etkiler yaratabilir. Krill yağı faydaları listemize bunu da ekleyebiliriz.

Genel olarak omega 3 tüketimi ağrıların kontrolünde de kullanılabilir. (12)

5- Krilller doğada daha fazla var.

Kriller

Doğada kriller çok daha hızlı çoğalırlar. Bu da biyolojik olarak krilleri üretimi ve sürdürülebilir olmasını kolaylaştırıyor.

Krill yağının en büyük  diğer avantajlarından biriside balık yağlarında olduğu gibi keskin kokusu yoktur. Kapsülleri nispeten daha küçüktür. Balık yağları gerçekten balık kokusundan tiksinenler için zorlayıcı olurken krill yağında bu sorunları daha az, hatta kimi zaman hiç yaşamazsınız.

Bunun yanında krill yağlarında bulunan kolin çok değerli bir vitamindir ve beyinde asetilkoline dönüşerek odaklanmamızı arttırır. Beyin sağlığımızı da destekler.

Krill yağının faydaları özetle:

  • Anti inflamatuar özellikleri yüksektir
  • Sindirimi daha kolaydır
  • Kriller sürdürülebilir kaynaktır
  • İçerisinde doğal astaksantin vardır
  • HDL yükseltmek gibi faydalar sağlayabilir
  • İyi bir antioksidandır

Krill yağının zararları nelerdir?

Krill yağının yan etkileri pek olmasa da bazı durumlarda mide bozulması, iştahta azalma, şişkinlik ve ishal olabilir.

Krill yağı markaları

Piyasa da bir çok krill yağı markası bulunmaktadır. Krill yağı markalarını seçerken en önemli doğal habitatlarında avlanan krillerden yapılmış ve kapsülü Lipakapsül olanları seçmeniz. İçerisinde Kolin denilen madde bulunanlar da ekstra avantaj sağlar.

Krill oil fiyatları

Krill oil fiyatları değişiklik gösterse de ortalama bir çoğu balık yağlarına oranlar 2 kat daha pahalıdır.

Sonuç Olarak

Krill yağı faydaları olarak bir çok yönden gözlerimizi kamaştırıyor. Maddi olarak biraz daha pahalı olsa da, sağladığı faydalar ve güven açısından tercih edilebilir.  Krill yağları ağır metal içeriği anlamında en saf içeriklere sahiptirler. Bu gibi avantajlar göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.