İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

D vitamini faydaları nelerdir ? En detaylı ve Bilimsel

06.02.2021
101
REKLAM ALANI
D vitamini faydaları nelerdir ? En detaylı ve Bilimsel

D vitamini artık siyah kuşak haline geldi. Gün geçtikçe  D vitaminin faydaları gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Esasında “cholecalciferol”  olarak bilinen D vitaminin faydalarına bu yazımızda göz atacağız.

D vitamini nedir?

vitamin d

D vitamini aslında diğer vitaminlerden farklıdır. Keza kendisi cildimiz güneşe maruz kaldığında bu vitamin kolesterol tarafından üretilir. Son keşifler “D vitamini ” diye adlandırılan maddenin pro-hormon olduğu yönündedir.

D metabolizması

kolekalsiferol

Vitamin D alındığı andan itibaren aktif forma dönüşmesi lazım. Bunun için en önemli ihtiyaçlardan biri de magnezyumdur. Magnezyumla ilgili bilgi sahibi değilseniz lütfen yazıma göz atın

İlginizi çekebilir: Magnezyum eksikliği yaşıyor olabilir misiniz ? Magnezyumun bilinen 8 faydası

Magnezyum sayesinde takviye formunda alınan D vitamini kullanılır dedik. Burası önemli. Sonrasında vitamin D karaciğerde 25(OH)D  dediğimiz forma dönüşür. Sonraki işlem ise calcitriol ve 1,25(OH)2D denilen süreçte böbrekler yoluyla ihtiyacımız olan vitamin D meydana gelir.

Vitamin D aktif formda hücrelere ulaşarak aynı streoid hormonları gibi gen aktivasyonu başlatıp, kapatabilir.

D vitamini faydaları  gerçek mi?

d vitamini

D vitaminin faydaları bir çok kez klinik olarak araştırılmıştır. Hatta üzerinde yapılan araştırmaların hem çoktur, hem de “meta” analizleri olan araştırmaları mevcuttur. Güneşten vücudumuza gelen bu vitaminin bir den fazla faydası mevcuttur. Bunlar hem metabolik, hem de bedenseldir.

D vitamini nasıl alınır?

d vitamini ve güneş

D vitamini besinlerde az miktarda olsa bile esas olarak güneş ışınları yoluyla alınır. Besinler yoluyla alınan D vitamini güneşe oranla ciddi oranda azdır.

D vitamini ilacı – Takviyesi

d vitamin takviyesi

D vitamini takviyesi ise D3 formunda alındığında emilimi daha yüksek halde oluyor.  Özellikle yağda çözünen bir vitamin olduğu için D3 vitaminin yağla almak emilim açısından fayda sağlayabilir.

Temel bilgileri aldıysak yavaş yavaş D vitaminin temel faydalarına geçebiliriz.

 

1- D vitamini ve kemik sağlığı

d vitamini ve kemik

Kemiklerimizi daha güçlü hale getirmek, böylece hem daha dayanıklı bir iskelet sistemine sahip olup daha güçlü olmak istemez miydiniz ? Kemik erimesi yaş ilerledikçe karşımıza çıkmaya başladı ve bu durum bir çok kişiyi olumsuz etkiliyor. Bir çok teorisyene ve araştırmacıya göre kemik yapısında süngerimsi dokuda güçsüzleşme, kalsiyum miktarında azalmayla birlikte kolajen eksikliği gibi faktöre kemik erimesine sebebiyet verebiliyor. Kolajenle ilgili bilgiye sahip değilseniz mutlaka yazımıza bakınız:

İlginizi çekebilir: Kolajen nedir? Kolajenin bilinen 6 faydası

Kemik dokumuz iyi bir fonksiyon için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Yeterli kalsiyum emilimi sağlayabilmek için D vitamini gerçekten elzem konumundadır. Eğer D vitamini eksikliğimiz varsa kalsiyum emilimi azalacak ve kemiklerimiz yeterli kalsiyuma ulaşamayacaktır. Bu da ileride kırılgan ve güçsüz kemiklerin oluşmasını sağlar.

Vitamin D ayrıca bağırsakta fosforun emilimini arttırır. (1) fakat araştırmacılar bağışıklık sistemini etkileyerek kansere dahi faydalarından bahsediyor.

 

2- CİLT sağlığını destekler

d vitamini cilt

Cildimizin bütün bedenimizi saran en önemli organlardan biridir. Öyle ki cildimizin bizim bilmediğimiz onlarca görevi vardır.

Aktif formda alınana D vitamini cildin zarar görmesi kaynaklı sorunların tedavisinde destek sağlayabilir. Yaşımız ilerledikçe D vitamini emilimi azalacağı için cildimiz bundan etkilenecek, aynı zamanda bağışıklık sistemimizde düşecektir. D vitamini bu konuda destek sağlayabilir.

D vitaminiyle sağlıklı kaslar

d vitamini ve kas

Yeterli D vitamini alımı yağ yakımını arttırarak kas gelişimini destekleyebilir. Araştırmalar kronik D vitamini eksikliğinin kas ağrılarına, yorgunluğa sebebiyet verebileceğini belirtiyor. Ayrıca D vitamini testosteron miktarını etkileyerek de protein sentezini arttırır. Yüksek protein sentezi : Yüksek kas inşası

D vitamini  ve diyabet

d vitamini kan şekeri

D vitamini eksikliği diyabet konusunda daha açık hale getirebilir bizi.  D vitamini seviyesi optimum seviyeye ulaştığında kan şekeri üzerinde kontrolümüz daha fazla artar.

D vitamini ve depresyon

d vitamini depresyon

D vitamini eksikliği depresyonla bağlantılı olabilir. D vitaminin aslında bir pro hormon olduğunu söylemiştik. Buna ek olarak D vitamini serotonin sentezinde önemli rol oynar ve serotonin “mutluluk hormonu” olarak da bilinir. Ayrıca güneş ışığı D vitaminin yanında mitokondrilerimizi geliştirmeye yardımcı olur ve duygu durumumuzu güçlendirir.

D vitamini ve Trigiliserit

d vitamini kolesterl

  • Araştırmalar karaciğer yağlanmasına sebebiyet veren ve diyabet riskini arttıran kandaki trigliseritlerin azaldığını belirtmiş.
  • Düşük D vitamin seviyesi yüksek trigliseritler miktarına sebebiyet verebilir. D vitamini eksikliği olan kişilerde %115 oranında yüksek trigliserit miktarı görülmüş.

D vitamini nelerde bulunur ?

d vitamin kaynakları

  • Yağlı balıklar. Özellikle doğal olarak yağ miktarı fazla olan balıklarda D vitamini oranı daha fazladır.
  • Yumurta : Yumurta da bir miktar D vitamini bulunmaktadır.
  • Vitaminli sular:  Bir çok vitaminli su içerisinde ekstra ilave D vitamini ve diğer vitaminleri içerir.

Esas olarak gıdalarda D vitamini ihtiyacını karşılamak gerçekten de zordur. Eğer D vitamini yükseltmek gibi bir planınız varsa tavsiyemiz doktor kontrolünde D vitamini takviyeleri kullanmanız yönünde olacaktır.

D vitaminin yan etkileri nelerdir?

d vitamin

D vitamini aşırı bir şekilde alınırsa kanda fazla kalsiyum miktarına sebebiyet verebilir. D vitamini alırken mutlaka uygun oranlarda, imkanınız varsa K2 vitamini ile destekleyerek almanız yönünde olur. Unutmayın D vitamini olabildiğince doğal güneşten almak en sağlıklı yöntemdir.

 

SORULAR:

1- D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği uzun vadede kemiklerin güçsüzleşmesi, yorgunluk ve bağışıklık istemi gibi noksanlıklara sebebiyet verir.

2- D vitamini takviyesi almalı mıyız ?

Eğer her gün yeterli güneş ışınına maruz kalıyor ve yeterli magnezyum tüketiyorsanız D vitamini takviye olarak almak zorunda değilsiniz. İF diyeti olarak kış aylarında belirli periyotta D vitamini takviyesi öneriyoruz.

3- D vitamini kaç olmalı

D vitamini değeri bir çok doktora göre  50-70 NG/ML  aralığında olmalı.

4- D vitamini fazlalığı

Güneş ışınlarından alınan D vitamini fazlalık yapmaz. Takviye formda alırken dikkatli kullanmak gerekir. Eğer uzun süreli D vitamini kullanma planınız varsa K2 ile birlikte kullanmanızı öneririz.

5- En iyi D vitamini hangisidir ?

D vitamini yağ çözülen bir vitamindir. En iyi emilim için yağla birlikte almak gerekir. D2 yerine D3 formda almanızı öneririz.

6- Lipozamal D vitamini nedir?

Emilimi yükseltilmiş ve biyolojik yararlılığını yüksek formdadır. Zorunlu olmamakla birlikte kullanılabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.