İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

B6 vitamini nedir ? B6 vitamini ne işe yarar ?

REKLAM ALANI
B6 vitamini nedir ? B6 vitamini ne işe yarar ?

B6 vitamini diğer adıyla “piridoksin” suda çözünen vitaminler listesindedir. B6 vitaminin faydaları arasında proteinlerin, yağların ve karbonhidratların sindirimine olan katkısı bulunmaktadır.

Bedenimiz aynı “omega 3” yağ asitlerinde olduğu gibi B6 vitaminini kendisi sentezleyemez. B6 vitamini eksikliği sık görünmese de, bazı hastalıklar ve risk grubundakiler bundan etkilenmektedir.

Özellikle yoğun spor yapıyor, protein ağırlıklı besleniyorsak B6 protein tüketimi çok önemlidir.

Bunun yanında B6 vitaminin faydaları arasında depresyon semptomlarının azaltılması da vardır.

1-   Depresyon Semptomlarına olan faydası

depresyonda kadın

B6 vitamini faydaları arasında duygu durumuna olan katkısı da bulunmaktadır. Bunun altında“nörotransmitter” üretimini yatar. Bu nörotransmitterler şöyledir:

 • Dopamin
 • Serotonin
 • Gamma-Aminobutrik Asit (GABA) (1)

Nörotransmitter sinyaller duygusal durum için çok önemlidir. Dopamin eksikliği motivasyonsuz, Serotonin ise kaygı durumuyla ilişkilidir. Buna ek olarak GABA eksikliği uyku problemlerine ve aşırı strese sebebiyet verebilir.

Depresyondaki hastalarda yapılan araştırmalarda kanlarında B6 vitaminin düşük seviyede olduğu gözlemlenmiş.  Özellikle yaşlı bireylerde ve şeker hastalığı olanlarda bu risk daha fazladır. (2) 

250 kişide yapılan araştırmada B6 vitamini eksikliği yaşayan bireylerde depresyon riskinin 2 kat arttığı söyleniyor. (3) 

Amino asitlerin beyin bariyerine geçmesi çok önemlidir. B6, protein sentezini arttırarak amino asitlerin sindirimi için faydalıdır.

Aynı zamanda magnezyum ile B6 kullanımı stres seviyesinde tek başına magnezyum kullanımına oranla çok daha etkilidir. B6 vitamini magnezyum beyin bariyerine geçmesinde yardımcı olur.

Depresyon semptomlarında özellikle B6,B9 ve B12 kullanımın etkinliği daha fazladır. Araştırmalarda “plasebo” grubuna oranla çok iyi sonuçlar gözlemlenmiş.

2-   Beyin sağlığını geliştirerek Alzheimer riskini azaltır.

beyin sağlığı

Bahsettiğimiz “nörotransmitter” sinyaller beyin sağlığı için çok önemlidir. Kanda yüksek oranda “Homosistein” bulunması beyin sağlığını olumsuz etkileyerek Alzheimer riskini gözle görülür neticede arttırır.

156 yetişkin üzerinde yapılan araştırmalarda homosistein seviyeleri yüksek bireylerin zihinsel fonksiyonlarında azalma görülmekle birlikte bu insanlara B6,B9 ve B12 verildiğinde homosisteinde düşme gözlemleniyor. Tabi ki, B12 vitamini homosistein düşürmede etkili olan bir başka vitaminden biri.

Bazı araştırmalarda ise herhangi bir fayda görülmediğini söyleniyor. Bu konuda birçok faktör bulunmaktadır. Zamanla bu konuda hakkında daha detaylı araştırmalar sonucu yeni bilgilere ulaşabileceğiz

3-Anemi yardımcı olabilir

kansızlık

B6 vitamini “hemoglobin” üretiminde büyük önem taşımaktadır.  Hemoglobin proteini hücrelere oksijeni taşımaktadır.  Eğer düşük seviyede “hemoglobin” varsa hücreleriniz yeterli oksijeni alamaz ve bunun neticesinde yorgunluk, halsizlik ve güçsüzlük hissederiz.

Araştırmalar hamile bayanlarda düşük seviyede B6 vitamini miktarının anemi ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Vitamin B6 eksikliği esas olarak yetişkinlerde çok sık rastlanan bir durum değildir. Yaşlı bireylerde daha sık rastlanır. 72 yaşında katılımcı üzerinde yapılan bir araştırmada B6 vitaminin en aktif formuyla yapılan tedavide anemi semptomlarında iyileşme görülmüştür. (4) 

Özellikle potansiyel risk alanında olan hamileler ve yaşlı bireyler üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4-Adet öncesi gerginlik semptomlarına yardımcı olabilir.

karnını tutan kadın

Vitamin B6 faydaları arasında Adet öncesi gerginlik (Premenstural Syndrome – PMS) azaltılmasında yardımcı olabilir. Adet öncesi gerginlik semptomları:

 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Sinir

Şeklinde sıralanabilir. B6 vitaminin faydaları arasında nörotransmitter çalışmasını destekleyerek bu semptomların azaltılmasını ve duygu durumunu desteklemesi yönünden fayda sağlar.

Bahsettiğimiz duygu durumlarında değişiklik magnezyum ile birlikte B6 vitaminin kullanımında azalma göstermiş. (5)

Bu arada magnezyumun faydaları hakkında bilgi sahibi olmayanlar için makalemizi okumanızı öneririm.

İlginizi çekebilir: Magnezyum nedir faydaları nelerdir?

Araştırmalar küçük örneklem üzerinde yapılmış ve büyük kanıtlar içermemektedir. Ama bahsettiğimiz “nörotransmitter” dengesini sağlamak dolaylı ve direk yoldan PMS semptomlara fayda sağlayabilir.

5-Hamileler için kusma isteğini azaltır.

Kusmak isteyen hamile kadın

B6 vitaminin faydaları arasında mide bulantısı ve kusma isteğinin azaltılmasında faydaları bulunmaktadır.

17 haftalık 342 kadın üzerinde yapılan araştırmada B6 vitamini kullanımının 5 günde mide bulantısı semptomlarında azalma meydana getirdiği görülüyor.(6)

Özellikle zencefil ile kombine edildiğinde mide bulantısında azalmanda etkili olduğu gözlemleniyor. Tabi ki bu araştırmalardaki doz 75 mg bir oranda. Bu dozlarda kısa vadeli ( 1 hafta gibi) kullanımlar için tasarlanmış. Uzun kullanımlar bu doz önerilmiyor.

6-Damar sağlığı ve Kalp sağlığı

sağlıklı kalp

Kalp sağlığına faydaları denildiğinde aklımıza omega 3 geliyor. Araştırmalarda düşük seviyede B6 vitamini olan insanlarda kalp hastalığına yakalanma riskinin neredeyse 2 kat arttığını söylüyor.(7)

Bunun temel sebebi daha önce bahsettiğimiz gibi “homosistein” azaltılmasından dolayı. Homosisteinde artış kalp krizi riskini arttırmaktadır.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda B6 vitamini eksikliği olan farelerde, olmayanlarda oranla damarda kalp riskini arttıracak tıkanma ile birlikte yüksek kan kolesterolü bulunmuş.

İnsan araştırmaları da benzer şekilde B6 vitaminin kalp sağlığı konusunda faydalarını bulmuştur. Bu araştırmalarda doz yüksek oranda kullanılmıştır. 100 mg ve üzeri dozlarla denendiği için, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Buna ek olarak Folik asit ile birlikte B6 vitamini kullanımında kanda düşük “homosistein” seviyeleri görülmüştür.(8)

7-Kanser önleyici özelliği

kanser önleyici gıdalar

Kanser hastalığının bilinen ve bilinmeyen birçok sebebi vardır. Yeterli oranda B6 vitamini almak spesifik tipte kanser oluşum riskini azaltır.

B6 vitaminin kanser ile olan bağı net olarak bilinmemekle birlikte, B6 vitaminin faydaları arasında kronik inflamasyonu azaltmak vardır. Kanserin temel sebeplerinden biride aşırı kronik inflamasyondur.

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B6 vitamin ihtiyacını gıda takviyelerinde veya gıdalardan karşılayabilirsiniz. Başlıca gıda kaynakları şöyledir:

 • Hindi
 • Balık
 • Muz
 • Somon
 • Patates
 • Nohut

Bunun yanından spesifik B6 eksikliğinde mega dozlarda B6 vitamini takviyesi yapılmaktadır. Bu gibi durumları doktorunuza danışarak yapın.

B6 vitaminin yan etkileri nelerdir?

Gıdalardan aldığımız B6 “toksik” etki oluşturması güçtür. Diyet yoluyla o kadar yüksek oranda B6 almak neredeyse imkansızdır.

Günde 1gr ve üzeri B6 vitamini almak sinir sistemi hasarına, uyuşmaya ve acıya sebebiyet verebilir.  Buna ek olarak 100- 300 mg arası tüketmekte benzer etkilere sebebiyet verebilir. Bundan dolayı yetişkinlerde 100 gr “tolerans” limiti olarak geçmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.