İFDİYETİ – Diyet, Beslenme, Kişisel Gelişim ve Sağlıklı Yaşam

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler aynı zamanda gençleşiyor mu ?

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler aynı zamanda gençleşiyor mu ?
 gençleşme ve aralıklı oruç

Aralıklı oruç ile kilo verenler,  aynı zamanda vücutlarına ve sağlıklarına iyi gelecek bir yatırım yapıyorlar. Kilo vermek, aralıklı oruç tutmanın faydalarının temeli olmadığını söylesem size ne düşünürdünüz. Aralıklı oruç tutmanın faydaları arasında

 • Telomerler
 • Uzun ömür
 • AMPK
 • mTOR baskılanması
 • Otofaji
 • Enzim üretimi
 • BDNF ( Yeni beyin Hücresi)
 • Dopamin
 • Büyüme Hormonu
 • İrade gücünün artması
 • Şeker ihtiyacın azalması

gibi bir çok faydaları bulunmaktadır.  Aralıklı oruç ile kilo verenler aynı zamanda yukarıda saydığımız faydaları da gözlemliyorlar. Buna ek olarak, büyüme hormonunda artış hem cilt sağlığı, hem de büyüme ve dokuların onarılmasında büyük faydalar sağlamaktadır.

 

MOBİL REKLAM ALANI

Canlılık ve DNA

Vücut dokularında ölme ve toksinler hücrelerin bölünme hızını azaltmaktadır. Radyasyon, hava kirliliği, ağır metallerin hücrelere nüfusu birçok yönden vücudumuzu savunmasız bırakmakla birlikte serbest radikaller dediğimiz zararlı durum yaratmaktadır. 

Bune ek olarak vücudumuzda “hücrenin bölünme” hızını belirleyen çok önemli bir etken madde vardır. Bu telomerdir.

1- TELOMER NEDİR?

telomer ve aralıklı oruç

Telomerler hücrelerin “bölünme” ve yaşamını ne kadar süreceğini, nerede duracağını belirleyen enzimdir. 

Her kromozomun DNA’sında, koruyucu işleve sahip özel bir protein kılıfıyla kaplı DNA zincirlerinden oluşan uç kısımlar vardır. Kromozomun sonunda yer alan ve açık renkle gösterilen bu bölümlere telomer denir. Telomerler kromozomun küçük ama hayati derecede önemli bir parçasıdır.

Bilim adamları “Telomerler”i uzun olan canlıların daha uzun ömre sahip olduklarını keşfettiler. Bu keşif çığır açtı ve merak konusu oldu. Telomerler hücre bölünmesinde kritik öneme sahiptir. Hücre bölünmesi bizim için çok önemli çünkü bir yaratım sürecinde ne kadar hücre bölünürse o kadar canlılık olur. Hücre bölünmesinin de bir vergisi var. 

Hücrelerin bölünmesi belirli bir kurala göre işlemektedir. Yaşlanma evresi, telomerlerin kısalması sonucu hücrenin artık eskisi gibi “bölünememe” şeklinde ifade edilir.

Eğer hastalanırsanız ve daha fazla bağışıklık hücresine ihtiyaç duyarsanız, kemik iliğinde saklı bulunan yeni bölünmüş kan kök hücreleri kan dolaşımınıza girer. Bağırsak çeperiniz normal sindirim süreçleri sonucu sürekli yıpranır ve deriniz dökülür. Kök hücreler bu vücut dokusunu yenilerler. Kendini yenileyebilen sağlam bir kök hücre stoğuna sahip olmak, hem sağlıklı kalmanın hem de hastalıkları ve sakatlıkları atlatmanın anahtarıdır.

Telomerlerin önemi sadece bununla ilgili değil, daha farklı alanlarda da bağı vardır. 

2- TELOMERLER VE STRES İLİŞKİSİ

stres ve telomer

Stresli insanlarda telomerler daha kısa olduğu gözlemleniyor. Aşırı stres sonucu artan kortizol sağlığı ve hormonları olumsuz etkiliyor. Sadece sağlık değil telomerlerde bundan nasibini alıyor.

Stres, organizmanın algıladığı tehlikeler sonucu bedenimizin verdiği bir tepkiler bütünüdür.


Duygusal ve fiziksel stres altında olan insanlarda telomerler daha çok kısalıyor. İyi haber şu ki, bu stres tolere edilebilir hale geldiğinde veya stresin geçtiği dönemlerde, telomerler eski haline geliyor.

Stres akut halde ve geliştirici ise sağlığımıza olumlu etkileri bulunmaktadır. Unutmayalım ki temel stres kaynakları arasında “egzersiz”, “oruç”, “soğuk duş” gibi akut stres kaynakları da vardır. Bunlar akut olduğu için, vücut kendini onarıma sokarak daha güçlü hale gelir. 

Eğer kronik hale gelirse burada yıkıcı etkiler ortaya çıkar. Bundan dolayı kronik stresin verdiği etkileri azaltmak, strese bakış açımızı değiştirmek telomerler üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

3- Aralıklı Oruç ile Olumlu Stres Arasında da Bir Bağ Vardır

stres ve aralıklı oruç

Aralıklı oruç vücudumuzda bir takım stres yaratır. 

Uzun süreli açlık tutup, besin eksikliği çekmek yerine, akut şekilde ve stratejik yöntemlerle oruç tutmak vücudumuz için çok faydalıdır. 

Vücudumuzun daha zorlu durumda karşı karşıya kaldıkça kendini geliştirmek için yeni yöntemler bulmaktadır. Bu evrimsel bir kuraldır ve her hücre, dışarıdan gelen uyarıya göre belirli oranda kendini adapte etmeye çalışır.

Aralıklı oruç tutarak bu adaptasyon için vücudumuzu eğitiyoruz. Aynı egzersiz yapmak gibi vücudumuzu belirli bir zaman aralığında “besinsiz “bırakarak eğitiyoruz.

Tabi ki aşırıya kaçmak, vücudumuzu kronik olarak “makro” ve “mikro” besinlerden uzakta tutmak yıkıcı etkiler yaratmaktadır. Bunlardan kurtulmak için dikkatli olmalı ve akılcı bir strateji ile yapmalıyız. Yavaş yavaş açlık periyotlarına alıştırmalıyız.

 

Hücreler ve MitokondriVücudu “hedonistik” yaşam tarzına alıştırıp, abur cuburla beslemek yerine daha akılcı takviyeler ve yöntemlerle geliştiriyoruz. Strese karşı adapte olan bedenimiz, kendini geliştirmek için çeşitli “enzimleri” ortaya çıkartıyor. Açlık esnasında vücut kendini temizlemek, besin ögelerini daha iyi sindirmek, onarımı arttırmak için bir takım yöntemler buluyor.

Bahsettiğimiz yöntemler arasında “ölü” hücrelerin enerji olarak kullanıp sistemden silinmesi, yeni besin hücresi oluşturmak ve beyin sağlığını korumak gibi faydaları sayabiliriz. Bunun yanında yaşlılık karşıtı ve gençlik iksiri olan “büyüme hormonu” artışı sağlaması da faydası.

Bütüncül bir bakış açısı : Meditasyon

4- Meditasyon ve Telomerler

meditasyon ve aralıklı oruç

Meditasyon ve Çigong da dâhil olmak üzere, çeşitli zihin-beden tekniklerinin stres azalttığı ve telomerleri yenileyen enzim olan telomerazı artırdığı görülmüştür.

Telomerler direk olarak stres ila bağlantılı olmakla birlikte, duygusal stres konu olduğunda elimizde birtakım silahlar var. Bunlardan bir tanesi ise “meditasyon” dur.

“Meditasyon” stres sonucu artan kortizolun dengeye girmesinde faydaları yanında “beyinde gri madde” artışı gibi başka faydaları bulunmaktadır. Buna ek olarak “yoga” yapan insanlarda olumlu düşünmeye yönelik beyin bölgelerinde artış gözlemlenmektedir. 

Meditasyon ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumanızı öneririm

İlginizi çekebilir: Meditasyon nedir faydaları nelerdir?

 

Sonuç Olarak:

aralıklı oruç ve zayıflama

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler git gide artmakla birlikte yeni başlayanlar yavaş başlamalı ve vücutlarını dinlemeli. Gerektiği yerlerden akılcı araştırmalar yapmak, aralıklı oruç tutarak kilo vermemizi arttıracak ve daha az yan etkiye maruz kalmamızı sağlayacaktır.

Unutmayalım ki aralıklı oruç tutmak vücudumuz için stres yaratır ve kortizol salınımı arttırır. Bu konuda aşırı sinirli, agresif hissediyorsanız lütfen vücudunuzu zorlamayın ve yavaş yavaş yapın. 

İlk başlarda “MCT yağı” gibi yağlarla başlayarak süreci kolaylaştırabilirsiniz. 

Aralıklı oruç tutarak kilo vermek sanıldığı gibi zor olmamakla birlikte sürekli aralıklı oruç tutmakta zararlı olabilmekte ve ilk günkü  etiler görülmemektedir. Aralıklı “aralıklı oruç” tutmak bu konuda daha akılcı bir yöntem olmaktadır.

Bir diğer konu ise kas kütlesi inşasında maksimum fayda sağlamak istiyorsanız, dikkatli ve akılcı bir şekilde proteini eksik almadan stratejik yöntem uygulamalısınız.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.